Piotr Kędziorek i "Nowa Tradycja". Niebawem folkowe święto

- Niegdyś zgłaszali się do nas debiutanci, dziś coraz więcej jest zawodowych muzyków, którzy na kontach mają płyty. Scena folkolwa w Polsce się profesjonalizuje i to słychać - mówił Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
Festiwal Folkowy Polskiego Radia. Kędziorek: ruszamy po niemal dwuletniej pandemicznej przerwie
Festiwal Folkowy Polskiego Radia. Kędziorek: ruszamy po niemal dwuletniej pandemicznej przerwieFoto: Grzegorz Śledź
O Audycji

Skrzypce 1200 (2).jpg
Jaka będzie Nowa Tradycja 2021? "Liczymy, że wszystko się uda"

Tegoroczna odsłona Festiwalu Nowa Tradycja rozpocznie się już 13 maja. - W ubiegłym roku mieliśmy niesamowite plany, jednak musieliśmy z nich zrezygnować. W tym roku w organizacji wydarzenia towarzyszyła nam olbrzymia determinacja, ale i nadzieja, że wszystko uda się zrealizować - wspominał organizator Festiwalu Piotr Kędziorek. - Szczególnie zależało nam na Konkursie Muzyki Folkowej.

Posłuchaj
61:20 2021_05_12 00_00_16_PR4_Folk_Off.mp3 Piotr Kędziorek o zbliżającym się festiwalu (Folk Of/Czwórka) 

Jak podkreślał, w tym roku do Radiowego Centrum Kultury Ludowej nadesłano na ten konkurs rekordową liczbę zgłoszeń. - Wybraliśmy 12 projektów, które zostaną zaprezentowane w studiu im. Lutosławskiego - mówił gość Czwórki. Jak opowiadał w tym roku po raz pierwszy członkowie jury nie mogli się spotkać osobiście, by dyskutować o propozycjach przesłanych na Konkurs. - Pandemia pozbawiła nas możliwości wspólnego i ekscytującego przeżywania nowej muzyki - wspominał. - Proces podejmowania decyzji był więc nieco zaburzony, jednak kryteria, którymi wszyscy się kierujemy, pozostają niezmienne. Nie chodzi o maestrię, a o świeże podejście do muzyki polskich korzeni - mówił gość Czwórki.

Czytaj także:

-> "Płyta tatarska" Karoliny Cichej -muzyka z Podlasia aż po Krym

-> Stacja Folk - tu muzyka powstaje "Naturalnie"

Tegoroczny festiwal otworzy koncert grupy Fanfara Awantura, autorów projektu Prawdziwe Polskie Techno. Będą to melodie ludowe w rytmach techno, rave, czy psytrance, zagrane przez orkiestrę dętą. ZOBACZ WIĘCEJ >>>

W ramach Festiwalu odbędą się trzy konkursy, a obok Konkursu Muzyki Folkowej będą to Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Piotr Kędziorek (redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej)

Data emisji: 12.05.2019

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista