Zawierucha z albumem "OberTany" - moc folkowej muzyki

Projekt Zawierucha powstał w 2020 roku, a jego pomysłodawca, Piotr Zgorzelski, zagościł w Czwórce, by opowiedzieć o albumie "OberTany". Formacja zdobyła grand prix podczas festiwalu Nowa Tradycja 2021. 
Piotr Zgorzelski
Piotr ZgorzelskiFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

- Pierwotnie po prostu nagrywałem muzykę do lekcji tańca, powstała w związku z projektem Taniec Tradycyjny PL realizowanym dla Instytutu Muzyki i Tańca - wspominał gość Czwórki. - Dostałem wolną rękę do własnych interpretacji niektórych tańców i miałem spore pole do popisu. To dało mi impuls poszukiwań muzyków do współpracy - opowiadał.

Posłuchaj
60:38 2021_05_18 23_59_25_PR4_Folk_Off.mp3 Piotr Zgorzelski o działalności grupy "Zawierucha (Folk Off/Czwórka) 

Pierwotnie grupę stanowiło trio muzyków, ostatecznie do formacji doszedł grający na instrumentach perkusyjnych Kamil Siciak. Dziś zespół jest kwartetem w składzie: skrzypkowie Marcin Drabik i Kacper Malisz, Kamil Siciak i Piotr Zgorzelski. - Okazało się, że muzycy świetnie się rozumieją. Tak stworzyliśmy muzykę, powstała Zawierucha i płyta "OberTany" - mówił Piotr Zgorzelski.

Posłuchaj także:

-> Duckshell - węgierski folk z karaibską nutą

Zespół właśnie wydał płytę "OberTany", na której znajdziemy muzyczne tematy, wywodzące się z tradycyjnych melodii m.in. z Kujaw, Wielkopolski, od górali Czadeckich, a jest też i kozak zaczerpnięty z amerykańskich archiwów. Są utwory zapożyczone z repertuaru Jerzego Łudczaka, Piotra Gacy, Aleksandra Bobowskiego, Tadeusza Jedynaka. Są oberki, mazurki, kujawiaki, polki. - Takie było założenie tej płyty, by odlecieć, mocno poturbować wszystko, co napotkamy po drodze. Chcieliśmy stworzyć zupełnie odległe klimaty i nie brać muzyki "środowiskowo". Z drugiej strony chodziło o to, by zachować rytm i taniec, by każdy, kto będzie chciał zatańczyć tak, jak robiono to dawniej, mógł bez problemu to zrobić - tłumaczył gość Czwórki. 

W programie wspominał także swoją współpracę z Kompanią Janusza Prusinowskiego. - Każdy szuka w życiu swojej drogi, a w naszym przypadku po 10 latach współpracy okazało się, że chcemy czegoś innego - tłumaczył gość Czwórki. - Wówczas też akurat prowadziłem wiele warsztatów na terenie całej Polski, co kolidowało z działalnością w Kapeli. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Piotr Zgorzelski (tancerz, grający na basach i śpiewający założyciel grupy Zawierucha)

Data emisji: 19.05.2019

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista
  • Rafiki Jazz, - Tum Na Aaye
  • Rafiki Jazz, - Nduggu Bouy
  • Zawierucha, - Wiwat Fortuna
  • Zawierucha, - KOZAK Zazdrość
  • Zawierucha, - KOSA od górali bukowińskich
  • Zawierucha, - OBERKI od Jedynaka
  • Zawierucha, - KUJAWIAK od Lewandowskiego
  • Zawierucha, - Oberki od Bobowskiego