Podróże. Jet lag - jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 09:18
Wakacje w pełni, a my w poszukiwaniu pięknych miejsc podróżujemy także do najdalszych zakątków świata. Może to się wiązać ze zmianą nie tylko strefy klimatycznej, ale i czasowej. W zależności od kierunku podróży może pojawić się zjawisko zwane jet lag, które stanowi wyzwanie dla naszego organizmu. Sprawdzamy, na czym polega i jak sobie z nim radzić.
Dalekie podróże samolotem mogą wiązać się z jet lagiem.
Dalekie podróże samolotem mogą wiązać się z jet lagiem.Foto: shutterstock/kelvn

Większość z nas lubi podróże i odkrywanie nowych miejsc. Część z nas za swój cel wyznacza zwiedzanie najdalszych zakątków świata. Jednak przemieszczanie się przez różne strefy czasowe powoduje wiele zmian zarówno w funkcjonowaniu fizycznym, jak i psychicznym organizmu. Łatwiej przestawić zegarek niż zegar biologiczny, dlatego adaptacja do nowej strefy czasowej zabiera od kilkunastu godzin do kilku dni. To wiąże się z występowaniem jet lagu.


Jet lag - o co chodzi?

Jet leg to dokuczliwe zjawisko odczuwalne podczas podróży samolotem wzdłuż równoleżników, czyli na wschód bądź zachód. Spowodowane nim objawy mają wpływ na naszą kondycję i samopoczucie, a każdy odczuwa je indywidualnie.

- Wskutek przemieszczania się pomiędzy strefami czasowymi organizm zwalnia obroty. Wiąże się to z tym, że zwalnia metabolizm, mamy zwiększony poziom stresu, a hormony inaczej funkcjonują - mówi stewardesa Magdalena Healy. - Do najczęściej występujących objawów należą zaburzenia koncentracji, kłopoty ze snem, problemy gastryczne, ból głowy, rozkojarzenie, nerwowość i płaczliwość. 

Zmiana czasu - można się przygotować

Możemy sobie jednak pomóc i do takiej podróży oraz zmian czasowych wcześniej się przygotować. Strategia radzenia sobie z jet lagiem zależy od kierunku naszej podróży. - Jeżeli lecimy na wschód, gdzie dzień będzie dla nas "skrócony", na kilka dni wcześniej przed wylotem kładźmy się wcześniej spać - tłumaczy rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza. - Zacznijmy od pół godziny, wydłużając o godzinę, dwie godziny itd. Stopniowo zmieniajmy porę spoczynku. Wtedy nasz organizm nie będzie tak zaskoczony i zagubiony.


Zobacz więcej Podróże z Czwórką >>>


Podróżując w drugą stronę, czyli na zachód, dzień w odczuciu osoby podróżującej będzie wydłużony. Wtedy przed udaniem się w dany zakątek świata warto swoją dobę przedłużać.

Przed podróżą zadbaj o siebie

Dyskomfort związany z jet lagiem może skutecznie popsuć nasze plany. Dlatego przed wyjazdem i w jego trakcie należy zadbać o siebie. Warto więc trzymać się kilku zasad. - Nie bierzmy środków pobudzających, odstawmy używki, nie spożywajmy nadmiaru cukru, jedzmy lekkostrawne posiłki - radzi stewardesa. - Zredukujmy spożycie soli, bo podnosi ona ciśnienie i obciąża organizm. Dobrze też zrezygnować z kofeiny nie tylko w kawie, ale także napojach energetyzujących. Absolutnie nie ingerujmy chemicznie w organizm. Jeśli ktoś pali, ograniczmy nałóg do minimum. Dobrze przed podróżą prowadzić zdrowy tryb życia.


Posłuchaj
03:59 Czwórka/Czat Czwórki - jet lag 11.08.2022.mp3 W audycji sprawdzamy, jak radzić sobie z jet lagiem (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 15.40

aw

Zobacz więcej na temat: podróże turystyka