Este o albumie "Blask": to trochę jak muzyka ze "Stranger Things"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2022 09:00
Niedawno ukazał się album "Blask". Ten utrzymany w klimacie synthwave krążek to debiut Este - warszawskiego producenta muzyki elektronicznej, związanego kiedyś z grupą Szybki Szmal.    
Album Blask to debiut warszawskiego producenta Este
Album "Blask" to debiut warszawskiego producenta EsteFoto: shutterstock/Mark Umbrella

- Gdy wpadłem na pomysł, że będę producentem, kupiłem syntezatory. Zakładałem, że będę tylko producentem hip-hopowym, będę "robił" dla koleżków. Jednak w międzyczasie zauważyłem, że bardzo lubię dodawać wiele warstw muzycznych jedna na drugą, piątą na ósmą itd. - opowiada Este. - Ostatnio takie podgatunki jak trap lubią minimalizm, w którym ja do końca się nie odnajduję. Inspiracją był Mitch Murder i NewRetroWave. Jakoś mnie to trafiło, że jest taki gatunek muzyczny, który nazywałem po prostu "80'sy". Zwariowałem do tego stopnia, że hip-hop zszedł na bok i tak się zaczęło: aranżacje na grubo i robię dziwne dicho lat 80.

"Blask" to płyta stworzona na przestrzeni lat 2020-2022. Wybranych siedem utworów to nostalgiczna podróż do przeszłości, jednak w nieco nowszym i świeższym wydaniu. Jak czytamy w opisie, gdy człowiek zamknie oczy, to może sobie wyobrazić, że jest za kierownicą sportowego auta z lat 80. i mknie przed siebie "neonową" autostradą. Czuć tu klimat sci-fi, oraz słychać dźwięki gier video. Są też podróże międzygalaktyczne. Mimo inspiracji jednak płyta brzmi nieco inaczej niż typowa muzyka tamtego okresu.                                               

- Żyjemy w przyjemnych czasach, bo każdy może robić muzykę. To jest dziwny rodzaj muzyki i mam świadomość, że wielu ją lubi, mimo że nie wiedzą, jak się nazywa - mówi producent. - To tak jak z serialem "Stranger Things". Dlaczego wszyscy go lubią? Bo jest tam nostalgia, powrót do pewnych czasów. Ludzie lubią tę muzykę, bo jest melodyjna i ma kosmiczną przestrzeń.


Kompozycje opierają się przede wszystkim na syntezatorach, a sam artysta przyznaje, że jest fanem hardware'owych syntów, ale także "ostrogitarowej" muzyki. To słychać szczególnie w utworze "Empty road", gdzie gościnnie na gitarze wymiata Kuba Piotrowski. Utwory od Este to nostalgiczne i wpadające w ucho melodie, zwariowane leady, "jedwabiste" i przestrzenne pady oraz sekwencje basowe, które trzymają wszystko w ryzach. Słuchając utworów z tego albumu, człowiek ma wrażenie, że Este jest na scenie od lat. Aranże są przemyślane, a brzmienie nie jest przypadkowe.

- Jestem zadowolony, że ludzie, którzy są związani z muzyką, mówią, że to świetny miks - mówi artysta. - Znam wartość muzyki, którą robię. Chcę dalej iść tą drogą i robić to, co sprawia mi największą frajdę.


Posłuchaj
68:22 Czwórka/Numer Raz na fali 2022_09_20 22_01_46_PR4_Numer_Raz_na_fali.mp3 Este o albumie "Blask" (Numer Raz na fali /Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: Este (producent muzyczny)

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 22.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

Aloha Opus Magnum. "Muzyka nie jest na sprzedaż"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 17:00
Aloha Opus Magnum to niezależne i zrealizowane z rozmachem dzieło, którego producentami wykonawczymi są Proceente i Łysonżi Dżonson. - Uczymy słuchaczy, jak eksplorować mózg autora. Nie robimy muzyki według planu, nie tworzymy jej na sprzedaż - mówią raperzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łajzol: wszystko na tej płycie to jestem ja

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 14:43
8 kwietnia ukazała się solowa płyta Łazjola "Łajzol Serious". Artysta tytułem świadomie nawiązuje do Jokera, postaci z uniwersum DC, a wszystko przez emocje, których na albumie nie brakuje. 
rozwiń zwiń