Polskie Radio
Section05
artysta

Apel środowisk kreatywnych o szacunek dla wartości intelektualnej

- To nie jest praca, w której ma się zabezpieczenia. Artysta to w opinii społecznej zawód uprzywilejowany i nie powinno się mieć roszczeń, kiedy się go wykonuje. Jednak nie zawsze sukces artystyczny wiąże się z sukcesem finansowym - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, sygnatariuszka apelu środowisk kreatywnych w sprawie systemu wsparcia artystów zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  artysta Dwójka Paweł Siwek

Sylwia Zientek: Montparnasse w XIX wieku zamieszkiwało ponad dwieście artystek

- W swojej książce chciałam pokazać ścieżki życiowe, często dość trudne, kilkunastu artystek. Wśród nich są artystki kompletnie nieznane, bo nie zapomniane – żeby kogoś zapomnieć, trzeba najpierw go zapamiętać. A tutaj często nie mieliśmy nawet szansy zapoznania się ze spuścizną artystyczną tych pań - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Polki na Montparnassie".
Zobacz więcej na temat:  artysta Paryż Jakub Kukla malarstwo Dwójka KULTURA

Wanda Zwinogrodzka: ustawa o statusie artysty powinna wejść w życie od nowego roku

- Celem ustawy jest ucywilizowanie warunków pracy artystycznej w naszym kraju, opłata reprograficzna jest jednym z instrumentów tego ładu przewidzianego w ustawie. W polskim prawie jest już obecna od lat 90., kiedy dostosowaliśmy nasze uregulowania w dziedzinie ochrony praw autorskich, wtedy wprowadzono wiele nowych przepisów - mówiła na antenie Dwójki wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.
Zobacz więcej na temat:  opłata artysta Jakub Kukla Wanda Zwinogrodzka Dwójka

Ludwika Ogorzelec: moja sztuka jest adresowana do wszystkich

Ludwika Ogorzelec, polska rzeźbiarka mieszkająca w Paryżu, otrzymała Nagrodę imienia prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wyróżnienie to jest przyznawane podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kongres Polska Wielki Projekt 2021 rzeźba artysta

Land Art – jak artyści odwzajemniają hojność natury?

Mówimy często o ekologii, o zmianach klimatu, zaśmiecaniu Ziemi – i o tym, że nie potrafimy powściągnąć naszych konsumpcyjnych potrzeb, które szkodzą dobremu życiu nas samych, a zwłaszcza przyszłych pokoleń. Antycypujący ekologiczne myślenie o naszym ziemskim bytowaniu okazał się Land Art. Kiedy powstał ten kierunek? Co to takiego, czym się charakteryzuje?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Monika Małkowska SZTUKA Ziemia ekologia klimat artysta