Polskie Radio
Section05
artysta

Adam Bujak. Posłuchaj wspomnień fotografa Jana Pawła II

– Zostałem fotografem, aby uwieczniać rzeczywistość, z którą ludzie często się nie spotykają, jak codzienność mnichów kamedułów, kompletnie zamkniętych przed światem, a nawet życie prywatne Jana Pawła II. Te wszystkie wspaniałe wydarzenia, których ludzie nie byli w stanie zobaczyć, a których ja byłem świadkiem. To właśnie nimi chciałem się podzielić – mówił Adam Bujak na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski POLSKA SZTUKA fotografia fotograf Jan Paweł II zdjęcia artysta

Andrzej Czeczot. Jego rysunki były rysowanymi felietonami

Andrzej Czeczot to grafik, najbardziej znany jako autor rysunków satyrycznych i klasycznych filmów animowanych. Publikował w wielu polskich pismach m.in. Szpilkach", "Literaturze", "Polityce", czy "Nie" oraz w prasie amerykańskiej, szwajcarskiej i niemieckiej. Przyznawał, że jego prace były pewną formą felietonu. - To był przekaz pewnych treści, które mnie nurtują - mówił. Uważał się za dziennikarza, który używa innego niż pióro, mikrofon, czy kamera formalnego środka, a więc ołówka, którym rysuje. Zmarł 9 maja 2012 roku.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Czeczot satyra felieton Nowy Jork artysta grafika HISTORIA

Wojciech Pszoniak. "Tam, gdzie kończy się słowo"

– Mam wrażenie, że przedwczoraj skończyłem studia i zacząłem być aktorem, a bierze się ono stąd, że nigdy się nie znudziłem tym, co robię – mówił wybitny aktor w 2017 roku. 2 maja 2022 wspominamy 80. rocznicę urodzin Wojciecha Pszoniaka. Z tej okazji prezentujemy archiwalne nagrania spotkań z artystą w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak aktorzy film polski kino Lwów Gliwice Warszawa Paryż emigracja artysta aktor aktorstwo Andrzej Wajda HISTORIA TEATR FILM

Tadeusz Piotr Potworowski, malarz, dla którego inspiracją było światło

W różnych okresach życia mówiono do niego Piotr, Pierre, Peter i ponownie Piotr. Choć pierwszym jego imieniem, ale bardzo rzadko używanym, był Tadeusz. Malarz, scenograf, a także pedagog zakochany w świetle i kolorze. Członek przedwojennej grupy kapistów. Jego żona Doris wspominała, że światło było dla niego inspiracją do tworzenia, do eksponowania koloru. Jego prace to często swobodne studia barwy, ukazywanej w różnych tonacjach, natężeniach, oświetleniach. Artysta odszedł 24 kwietnia 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  artysta malarstwo modernizm Paryż Londyn HISTORIA

"Szalony świat Louisa Waina". Benedict Cumberbatch zagrał ekscentrycznego kociarza

22 kwietnia 2022 roku na ekranach polskich kin pojawił się film "Szalony świat Louisa Waina" w reżyserii Willa Sharpe'a. Produkcja przedstawia losy brytyjskiego artysty (w tej roli Benedict Cumberbatch), który zyskał popularność dzięki serii niezwykłych rysunków przedstawiających kolorowe, antropomorficzne koty. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Benedict Cumberbatch SZTUKA koty malarstwo schizofrenia Wielka Brytania artysta KULTURA

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Dwa lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA HISTORIA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa artysta Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita III RP II RP

Odczarować czarodzieja. Wystawa "Antoni Gaudí" w Poznaniu

Około 150 eksponatów prezentowanych jest od soboty w ramach wystawy "Antoni Gaudí" w poznańskim Centrum Kultury Zamek. Jak wskazują organizatorzy, to pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego artysty. – Wystawa jest pomyślana tak, żeby "odczarować czarodzieja", czyli zobaczyć w Gaudim coś więcej, niż znamy z widoków Barcelony – powiedziała w "Trójce przed południem" kurator wydarzenia Dorota Żaglewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Antonio Gaudi architektura artysta SZTUKA Poznań wielkopolskie zamek Barcelona budowle Hiszpania

Natalia Niemen w Trójce: piękno leczy

– Polecam słuchanie pięknej muzyki, oglądanie malarstwa, czytanie poezji oraz zanurzenie się w czynnościach, które mają działanie autoterapeutyczne. Mnie nic nie pomaga bardziej niż zanurzenie się w sztuce, czy to przez czynienie jej samej, czy przez jej oglądanie. Piękno leczy – mówiła w Trójce wokalistka i malarka Natalia Niemen. O tym, dlaczego jej pierwszy, autorski utwór "Zaplątana" powstawał dwadzieścia kilka lat, o swoim podejściu do życia i wiary, a także o tym, jak reaguje na wydarzenia na Ukrainie, opowiedziała w audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość".
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp artysta wojna na Ukrainie Łukasz Sobolewski Trójka Natalia Niemen Czesław Niemen

"Nie jestem perfekcjonistką". Lanberry o swoim życiu i muzyce

Wychowała się w rodzinie o muzycznych tradycjach: ojciec i dziadek grali na gitarze, skrzypcach i fortepianie, ona sama uczyła się gry na skrzypcach. Debiutowała w 2015 roku singlem "Podpalimy świat", do dziś wydała trzy albumy, ma na swoim koncie zwycięstwo na festiwalu w Opolu i wiele nominacji do Fryderyków. I twierdzi, że w muzyce pop można mieszać wiele wpływów... Lanberry, czyli 34-letnia Małgorzata Uściłowska, piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Lanberry artysta wojna na Ukrainie album piosenka Łukasz Sobolewski Trójka

Prezes fundacji Nova Ars Poloniae: promocja artystów musi wyjść poza poziom, który reprezentują

- Rozmowy z artystami sprawiają mi zawsze tyle radości, że kłopoty odchodzą na bok. Sztuka daje nam możliwość rozwoju naszej fantazji, wyobraźni i spełnienia snów. Promocja naszych polskich artystów musi wyjść poza poziom, który reprezentują - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prezes fundacji Nova Ars Poloniae Małgorzata Bączek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA SZTUKA malarstwo artysta

PR24 Paweł Roman i fotografie uzyskane techniką mokrego kolodionu

- Każdy artysta szuka nowego środka wyrazu. Jesteśmy takimi poszukiwaczami nowego, nowych, nieodkrytych dróg. (...) Ja tak naprawdę nie kopiuję tego, co kiedyś było, tylko staram się tworzyć prace przy użyciu starej techniki w nowy sposób - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Roman, fotograf, który swoje prace tworzy techniką mokrego kolodionu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia zdjęcia KULTURA SZTUKA artysta fotograf