Dagadana z nowym krążkiem. "Niesiemy dobre życzenia światu"

Dana Vynnytska w swojej twórczości odwołuje się do kultury Wschodu oraz motywów ukraińsko - polskich. Wraz z grupą Dagadana, w której jest współzałożycielką, wydała właśnie płytę "Tobie". - To jest album pełen dobrej mocy - mówiła w Czwórce. 
Dagadana
DagadanaFoto: mat.pras./Dominika Dyka
O Audycji

pablopavo 1200.jpg
Pablopavo po trasie Tournee Warszawskie zapowiada nowy krążek

- Materiał powstawał w czasie pandemii, to był dobry czas, by robić taką muzykę - wspominała wokalistka. - Na Ukrainie lubimy kolędować, śpiewać szczedriwki, czyli pieśni życzeniowe. Zimą jest czas świątecznego zawieszenia, ale i "dzielenia się dobrem". Dlatego też nowy krążek Dagadany wypełniają zebrane wśród ludu pieśni życzeniowe. - Widzimy, że na świecie mnóstwo jest wojen, trudnych, napiętych politycznych sytuacji, dlatego pieśni życzeniowe trzeba śpiewać nie tylko od święta. Warto nieść dobre słowo, być uważnym, cenić rzeczy naprawdę ważne w życiu - tłumaczyła gość Czwórki. 

Posłuchaj
59:49 2021_06_02 00_00_00_PR4_Folk_Off.mp3 Dana Vynnytska o najnowszej płycie i planach muzycznych Dagadany (Folk Off/Czwórka) 

W odróżnieniu od kolęd, w szczedriwkach praktycznie nie spotyka się motywów religijnych. Zawsze śpiewane są one do konkretnego adresata i dzielą się na pieśni skierowane do gospodarza, gospodyni bądź ich dzieci. - Zdecydowaliśmy się napisać po jednej pieśni do naszych państw. Ukrainie życzymy, by wszędzie było tam słychać ten piękny język, i by nikt nie kradł jej ziemi, by ani jedna kropla krwi na marno, a Polsce, by każdy czuł się dobrze z samym sobą, by jej dzieci mówiły w świcie głośniej i były słyszane. Pytania, jakie zadaliśmy to jak polubić siebie, zapalić w życiu światło i iść do przodu - mówiła Dana Vynnytska.

W tekstach zachowywane są motywy, które w czasach pogańskich były powiązane z magią, a obecnie pod względem stylistycznym odbierane są jako pozdrowienia. - To jest płyta, w której słyszalny miał być głos każdego z nas. Kompozycje stworzył wspólnie zespół, choć sama z zawodu jestem kompozytorem - mówiła gość Czwórki. - Pomysły na to, by zaprosić gości w większości przychodziły nam do głowy w trakcie prac nad konkretnymi kompozycjami - tłumaczyła. 

Posłuchaj także:

-> Duckshell - węgierski folk z karaibską nutą


Okładka płyty duetu Dagadana "Tobie" Okładka płyty duetu Dagadana "Tobie"

Jak opowiadała wzruszył ją m.in. występ Radical Polish Ensamble. - W pewnym momencie nie mogłam powstrzymać łez. Takie momenty cenię w muzyce najbardziej, bo liczy się to, by dzięki niej przebywać w innej przestrzeni. Tworzyć chwilę wraz z muzykami, których akurat się słucha - opowiadała gość Czwórki.- Poruszył mnie także występ grupy Wernyhora, gdy ze sceny, będąc w obcym kraju, usłyszałam swój ojczysty język w ust wspaniałych wokalistów - tłumaczyła. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Dana Vynnytska (Dagadana, kompozyto, pianistka i wokalistka)

Data emisji: 02.06.2019

Godzina emisji: 00.00

Playlista