Pasy, które mogą uratować Ci życie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 10:29
W Instytucie Biomechaniki w Walencji opracowano pas i pokrowce na siedzenia samochodowe, które mierząc puls i częstość oddechu, zapobiegają zaśnięciu za kierownicą. O tym, jak to działa, we wtorkowym "Czwartym wymiarze".
Pasy, które mogą uratować Ci życie
Foto: Glowimages.com

System Harken, bo o nim mowa, składa się z 3 podstawowych elementów: czujnika siedzenia, czujnika pasa oraz jednostki przetwarzającej sygnał w czasie rzeczywistym. Prototyp przeszedł testy na zamkniętych torach. Wkrótce, by ocenić, jak wynalazek sprawuje się w życiowych warunkach, mają się rozpocząć próby na ulicach Hiszpanii.

We wtorkowe popołudnie porozmawiamy także o kamerkach typu go pro. Dowiemy się, jakie parametry powinny mieć, żeby służyły nam przez lata i czy są jakieś tańsze zamienniki, które z powodzeniem możemy wykorzystywać. Kamil Jasieński zaś opowie o historii kultowej dziśpralki "Frania".

Na audycję "Czwarty wymiar" zapraszamy we wtorek, 5 sierpnia, od godz. 16.00 do 19.00.

(kd)

Czytaj także

Czwórka testuje samochody - czas na Mitsubishi

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 12:00
Ruszyliśmy już z nowym cyklem, w którym dziennikarze Czwórki testują samochody. W każdą środę po godzinie 16.00 w "Czwartym Wymiarze" przedstawiamy Wam najnowsze auta. Była już Mazda, teraz czas na Mitsubishi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kozmo - auto zrodzone z pasji

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 18:00
Tomek Ferdek wśród rzędów starych, PRL-owskich garaży, wynajmuje jeden z nich. Od 4-5 lat, kiedy jest ciepło i ma wolny czas, przychodzi i "dłubie" przy swoim projekcie. W małym garażu mieści się tylko jego samochód i on.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wybrać właściwą nawigację GPS?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 19:28
Wydawać by się mogło, że współcześnie wakacyjna podróż autem to sama przyjemność. Ilość dostępnych na rynku systemów nawigacji samochodowej GPS, może przyprawić o ból głowy. Szkopuł w tym, że często ta ilość nie idzie w parze z jakością.
rozwiń zwiń