Alkolaser - postrach nietrzeźwych kierowców

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 19:00
Naukowcy z warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej stworzyli alkolaser, czyli urządzenie, które dzięki wiązce laserowej jest w stanie z daleka sprawdzić, czy w samochodach unoszą się opary alkoholu.
Audio
  • Jak działa alkolaser? Czy to urządzenie sprawi, że liczba nietrzeźwych kierowców na polskich drogach się z mniejszy? (Czwórka/Czwarty wymiar)
Alkolaser - postrach nietrzeźwych kierowców
Foto: Glow Images/East News

Alkolaser nie wygląda jak zwykły fotoradar. To specjalnie skonstruowana, stacjonarna "bramka". - Laser uderza wiązką w boczną szybę auta, a przez drugą boczną szybę "wychodzi", trafiając do odbiornika - tłumaczy Adam Bialic z magazynu "Expert Play". - Na podstawie tego, w jaki sposób wiązka się zmieni, odbiornik określa, czy kierowca może być nietrzeźwy, czy też nie.

Dzięki danym, które takie bramki zbierają, stojący kilkaset metrów dalej policjanci oceniają, które samochody skontrolować.

Czytaj także Sposoby na nietrzeźwych kierowców? "Zabranie samochodu" <<<

Jednak fakt, że alkolaser służy wyłącznie do badania zawartości alkoholu w powietrzu wewnątrz auta, a nie kontrolowania samego kierowcy, może budzić wątpliwości. - Sprzęt nie pokaże nam, ani tego, czy kierowca rzeczywiście jest nietrzeźwy, ani ile dokładnie wynosi zawartość alkoholu wewnątrz auta. To tylko wskazówka - mówi Szymon Sołtysik, redaktor naczelny "Top Gear Polska". - Ten system nie zdaje egzaminu na przykład w przypadku taksówkarzy, którzy wożą przecież wieczorami grupy młodych ludzi, wracające z klubów.

By dowiedzieć się więcej o działaniu alkolaseru, jego zaletach i wadach, posłuchaj nagrania całego materiału Oli Jasińskiej w "Czwartym wymiarze".

(kd, pg)

Czytaj także

Kamery samochodowe - moda z Rosji podbija Polskę

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 11:30
Najtańsze kosztują niecałe 100 złotych, ale to nie niska cena decyduje o ich popularności. W razie wypadku na drodze nagranie z takiego urządzenia jest dowodem, który pozwoli na szybkie i pewne określenie winnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkomat - niezbędnik każdego kierowcy?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2014 18:00
Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów alkomatów. Te najtańsze są najczęściej jednorazowe i kosztują kilkanaście złotych. Najdroższe to wydatek rzędu nawet kilku tysięcy PLN. Łączy je jedno - każdy kierowca powinien zaopatrzyć się w ten sprzęt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka z pijanymi kierowcami to temat zastępczy

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 18:20
- Koncentracja całej uwagi służb na problemie pijanych kierowców nie poprawi dramatycznej sytuacji na polskich drogach. Zamiast uderzać w jedną grupę, należy podjąć działania, które kompleksowo wpłyną na nasze bezpieczeństwo - powiedział w Czwórce Janusz Popiel, prezes stowarzyszenia Alter Ego.
rozwiń zwiń