Twój wynalazek zmieni świat? Oto, co możesz z nim zrobić

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 09:40
W 2014 liczba wynalazków zgłaszanych do polskiego Urzędu Patentowego przez naszych rodaków wzrosła o niemal 14 proc. Łącznie było ich ponad 21 tys. Tylko co zrobić, gdy już wymyślimy rzecz, która zmieni oblicze świata? Warto ją opatentować, by nikt nie podkradł nam pomysłu, albo nie wymyślił czegoś podobnego.
Audio
  • Jak opatentować wynalazek? Kompendium wiedzy (Czwarty wymiar/Czwórka)
Twój wynalazek zmieni świat? Oto, co możesz z nim zrobić
Foto: Glow Images/East News

Co powinien zrobić młody wynalazca, gdy już wymyśli coś, co zrewolucjonizuje jedną z dziedzin życia? Przede wszystkim, jak podpowiadają eksperci, sprawdzić, czy to, co stworzył, spełnia "kryteria wynalazczości". Chodzi o to, by ustalić, czy ktoś na podobny pomysł nie wpadł już wcześniej.

- Podstawowe badanie patentowe można przeprowadzić samodzielnie, bo takie bazy są z zasady wolne od opłat - tłumaczy Mariusz Kondrat, rzecznik patentowy. – To da nam wyobrażenie o tym, co znajduje się w tzw. "stanie techniki" w danym obszarze.

Trzeba jednak pamiętać, że nasz wynalazek oceniany będzie przez urząd patentowy z perspektywy świata, a nie tylko naszego kraju. – To, co wymyślimy musi więc być nowe nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – mówi Kondrat.

Jeśli okaże się, że jesteśmy pierwsi i nikt nie wymyślił jeszcze tego, co my – powinniśmy zacząć myśleć o ochronie naszego wynalazku. – By nie pojawił się ktoś, kto w prosty sposób skopiuje pomysł – mówi Kondrat. Jak to zrobić? By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania materiału z audycji "Czwarty wymiar".

(kd)

Czytaj także

Dobre logo sprzeda Twoją firmę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 18:30
Logo to element komunikacji wizualnej, dzięki któremu konsument zapamiętuje, a potem rozpoznaje markę. Jak skonstruować znak, który na długo zostanie w naszej głowie? Tajemnicę rozszyfrowała ekipa "Czwartego wymiaru".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Google Glass: okulary nowej ery

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 18:00
"Można nagrywać i dokumentować życie z prawdziwej, naturalnej perspektywy" - w ten sposób swój wynalazek zachwalają specjaliści z Google.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy żyjemy w świecie hologramów?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 12:00
Dzięki hologramom na trasie koncertowej Madonny występował Justin Timberlake, na scenie obok Snoop Dogga pojawił się Tupac, a Mariah Carey zaśpiewała w Krakowie. Kto jeszcze korzysta z tej technologii?
rozwiń zwiń