R20, paluszki, AA - wszystko o bateriach

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 12:30
W "Czwartym wymiarze" bliżej spojrzeliśmy na te małe lub trochę większe urządzenia, dzięki którym zyskaliśmy niezależność od prądu gniazdkowego. Mowa oczywiście o bateriach.
Audio
  • Kupno baterii - to nie jest takie proste! (Czwarty wymiar/4 do 4)
R20, paluszki, AA - wszystko o bateriach
Foto: Glow Images/East News

Zwykle są niewielkie i mało widoczne, ale jak się rozładują potrafią narobić dużo kłopotu. Równie kłopotliwa może być wizyta w sklepie i wybranie takiej baterii, jakiej w danym momencie najbardziej potrzebujemy.

- W tej chwili najlepiej posługiwać się symbolami danego modelu, ponieważ na rynku istnieje całe mnóstwo różnych baterii - radzą sprzedawcy. - Warto więc wiedzieć ile ma volt, jaki ma symbol i rozmiar. Najpopularniejsze są obecnie baterie AA i 3A, baterie prostokątne 9V, najgrubsze baterie R20 i mniejsze R14 oraz najmniejsze - zegarkowe.

A wszystko zaczęło się od Alessandro Volta, który na na przełomie XVIII i XIX wieku umieścił dwie metalowe płytki w elektrolicie i rozpoczął pracę nad pierwszą baterią elektryczną. Dziś baterie są dużo bardziej skomplikowane i dzielą się na dwie grupy: pierwotne oraz akumulatory: - W tej pierwszej kategorii baterii nieładowalnych wyróżniamy m. in. cynkowo-węglowe i guzikowe stosowane do aparatów słuchowych - wyjaśnia Marek Osik z Polskiej Grupy Recyclingu "Pro Eco". - W grupie baterii ładowalnych wyróżniamy m. in. ołowiowe, czyli samochodowe akumulatory oraz niklowo-kadmowe używane w starych telefonach komórkowych. Natomiast z myślą o smartfonach i tabletach stworzono baterie litowo-polimerowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czym różni się bateria alkaliczna oraz dlaczego nie można wyrzucać baterii do śmieci - posłuchaj nagrania z "Czwartego wymiaru".
kul 

Czytaj także

Czy żyjemy w świecie hologramów?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 12:00
Dzięki hologramom na trasie koncertowej Madonny występował Justin Timberlake, na scenie obok Snoop Dogga pojawił się Tupac, a Mariah Carey zaśpiewała w Krakowie. Kto jeszcze korzysta z tej technologii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak posprzątać kosmiczne śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 18:00
Jakie są pomysły i sposoby na pozbycie się śmieci kosmicznych? Sprawdziliśmy to w "Czwartm wymiarze", a wyniki naszego dochodzenia bardzo nas zaskoczyły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jelcz - wielki powrót wielkiej marki

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 18:20
Nasza armia szykuje się do wymiany parku samochodowego i zdecydowała się postawić na polskiego producenta. W ten sposób na ulice, ale najpierw do koszar powróci marka Jelcz.
rozwiń zwiń