Klaskanie jest zaraźliwe? "Działa jak epidemia"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 08:46
Szwedzcy naukowcy dowiedli, że bicie braw jest… zaraźliwe, podobnie jak ziewanie. Jeśli więc gdzieś w pobliżu zaczyna być słychać klaskanie, pozostali ludzie w okolicy też zaczynają klaskać.
Audio
  • Klaskanie jest zaraźliwe. Jak to działa? (Czwarty wymiar/Czwórka)
Gdy jedna osoba zacznie klaskać, pozostałe najprawdopodobniej pójdą w jej ślady
Gdy jedna osoba zacznie klaskać, pozostałe najprawdopodobniej pójdą w jej śladyFoto: Glow Images/East News

Eksperyment przeprowadzili badacze z uniwersytetu w Apsali, w Szwecji. Obserwowali oni grupę studentów, którym pokazywano przeróżne prezentacje, i badali ich reakcje m.in. na rozpoczęcie owacji przez jednego z nich. Okazało się, że gdy kilka osób, będących na sali czaczynało klaskać, reszta powoli przyłączała się do bicia braw.

- Jeśli jedna osoba zaczyna klaskać, pozostała część grupy się przyłącza - mówi Agnieszka Borowska psychoterapeutka w "Czwartym wymiarze". – Zresztą wygaszanie tej czynności również zaczyna się od czynności jednej osoby. Następuje reakcja łańcuchowa, a powoduje ją nasz wewnętrzny przymus, by robić to samo, co większość grupy. Nawet, jeśli nie chcemy klaskać, głupio nam tego nie robić, gdy wszyscy inni naokoło klaszczą.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

"Dobry mentor pozwoli ci zajrzeć w matrixa"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 13:50
- Mentoring to jedna z trzech najbardziej naturalnych metod zdobywania wiedzy - mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty. - Mentor to ktoś, kto dużo umie, a jednocześnie nie wpycha wszędzie swojego ego, nie narzuca racji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Singiel z wyboru? "Ci ludzie tylko udają szczęśliwych"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 16:45
W Polsce żyje nawet 5 milionów singli. Blisko połowa z nich to single "z wyboru". - Ludzie ci uważają jednak najczęściej, że to sytuacja tymczasowa i są sami, bo nie spotkali jeszcze odpowiedniego partnera - mówi socjolog Emilia Paprzycka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latanie, pająki, ciemność - dlaczego się boimy?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 18:20
Problemy z wyrażaniem swojej opinii, czy paniczny strach przed wystąpieniami publicznymi – to fobie, z którymi zmagają się ludzie na całym świecie. Jak sobie z nimi radzić tłumaczył w Czwórce Adam Dębowski, psycholog i coach.
rozwiń zwiń