X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Singiel z wyboru? "Ci ludzie tylko udają szczęśliwych"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 16:45
W Polsce żyje nawet 5 milionów singli. Blisko połowa z nich to single "z wyboru". - Ludzie ci uważają jednak najczęściej, że to sytuacja tymczasowa i są sami, bo nie spotkali jeszcze odpowiedniego partnera - mówi socjolog Emilia Paprzycka.
Audio
  • Wakacje dla singli – materiał Elżbiety Burzy (4 do 4/Czwórka)
  • Dlaczego chcemy żyć sami? - rozmowa z Emilią Paprzycką, Tomaszem Łysakowskim oraz Andrzejem Wiśniewskim (4 do 4/Czwórka)
Singiel z wyboru? Ci ludzie tylko udają szczęśliwych
Foto: Glow Images/East News

Z raportu CBOS z marca 2013 roku wynika, że w ostatnich pięciu latach dwukrotnie wzrosła liczba osób, które wybierają życie w pojedynkę (z 2 do 4 procent), ale 85 procent ankietowanych nie wyobraża sobie spełnienia się w życiu bez małżonka i dzieci.

Singiel to kobieta lub mężczyzna od 25. do 40. roku życia. Nie żyje w stałym związku przez większość swojego życia i nie jest zainteresowany zakładaniem rodziny. Jest także zorientowany na sukces zawodowy i samorealizację.

- Są dwa rodzaje singli: z wyboru i z przymusu - tłumaczy psycholog społeczny Tomasz Łysakowski. - Ci drudzy często są zdesperowani i w depresji. Natomiast pierwsi zwykle mają już za sobą jakieś związki i łączą z nimi na przykład złe wspomnienia. Ludzie ci dochodzą też nierzadko do wniosku, że po prostu lepiej im się żyje w samotności. Ta grupa osób może także odnotowywać większą satysfakcję z życia - dodaje.

Wśród osób, które wybrały życie singla, przeważają mężczyźni. - To 67 procent osób - mówi Emilia Paprzycka, socjolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - Ci mężczyźni także wytrzymują w pojedynkę dłużej niż kobiety - precyzuje. Kobiety przed 30. rokiem życia nie zakładają nawet, że mogłyby nie wyjść za mąż. - Potem widać wzrost zainteresowania kobiet raczej związkami nieformalnymi, a po czterdziestce decydują się na życie w pojedynkę - tłumaczą goście "4 do 4".

Zdaniem Łysakowskiego jedną z zalet bycia singlem jest znacznie większa ilość czasu dla siebie. - To czas, który można poświęcić na pracę i robienie kariery - mówi Łysakowski. - Zwłaszcza, że to z reguły ludzie młodzi, czyli do 35. roku życia - dodaje. - Być singlem jest weselej. Singiel ma nieograniczone możliwości, może spełniać swoje pasje i marzenia - podsumowuje słuchaczka Ewa. Zdaniem słuchacza Pawła jednak single z wyboru tylko udają, że są szczęśliwi i nieprawdą jest, że chcą być sami.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego warto adoptować starsze psy? "Ich miłość jest niesamowita"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 13:00
Miłośnicy czworonogów przekonują, że adopcja nawet siedmio-, bądź dziesięcioletniego psa może się powieść. – W kochających domach te psy przechodzą prawdziwą metamorfozę – mówią eksperci. – Dajmy im szansę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Muniak: ukrywamy naszą niewiedzę przez ostentacyjną wiedzę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2013 12:10
Jestem Polakiem, znam się na wszystkim - taki światopogląd prawdopodobnie reprezentuje większość z nas. Sprawdziliśmy skąd się wzięło przekonanie o naszej nieomylności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dobry mentor pozwoli ci zajrzeć w matrixa"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 13:50
- Mentoring to jedna z trzech najbardziej naturalnych metod zdobywania wiedzy - mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty. - Mentor to ktoś, kto dużo umie, a jednocześnie nie wpycha wszędzie swojego ego, nie narzuca racji.
rozwiń zwiń