"Dobry mentor pozwoli ci zajrzeć w matrixa"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 13:50
- Mentoring to jedna z trzech najbardziej naturalnych metod zdobywania wiedzy - mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty. - Mentor to ktoś, kto dużo umie, a jednocześnie nie wpycha wszędzie swojego ego, nie narzuca racji.
Audio
  • Miłosz Brzeziński o tym, kim jest mentor i czym jest mentoring? (Poranek OnLine/Czwórka)
Często naszymi mentorami stają się członkowie najbliższej rodziny
Często naszymi mentorami stają się członkowie najbliższej rodzinyFoto: Glow Images/East News

Miłosz
Miłosz Brzeziński w Czwórce/fot. W.Kusiński

Choć ludzie młodzi często wiedzą bardzo wiele, mentorem najczęściej zostaje osoba starsza. - Chodzi także o to, by drugi człowiek chciał pójść naszym tropem - mówi Brzeziński. - By pokazać mu raczej nie to, co wiemy, tylko jak do tego doszliśmy, jaka jest struktura naszego myślenia. By mogli zajrzeć w matrixa, zamiast widzieć problem wyłącznie z wierzchu. Wszystko to bez narzucania swoich racji.

Zdaniem Brzezińskiego, ludzie wiele umiejętności nabywają podświadomie, po prostu przebywając z drugą osobą i podpatrując jej zachowanie.

Mentor to jednak nie to samo, co autorytet. - Autorytet to człowiek, który ma obszerną wiedzę, najczęściej na jeden określony temat - tłumaczy Brzeziński. - W przypadku mentora dochodzi jeszcze zaufanie. Mentor także dąży do tego, by jego uczniowi było w życiu dobrze. 

Czytaj także: wywiady z Miłoszem Brzezińskim >>>

Choć zdarza się, że ludzie nie chcą dzielić się z innymi swoją wiedzą, by ci inni - potencjalni rywale - nie okazali się lepsi w pracy, bądź w szkole, według Brzezińskiego tych, którzy chętnie pomagają, jest równie wielu. Do mentora można więc, podobnie jak do trenera osobistego, pójść po radę, zapytać co zrobić. – Proces mentoringowy może być również ustrukturyzowany i polegać na tym, że regularnie chodzimy do drugiej osoby na sesje, dzięki którym poznajemy dany temat - mówi.

Według Brzezińskiego nie istnieją ludzie, którzy nie mają w życiu mentorów. - Nasz mózg bardzo łaknie tego, by ktoś powiedział mu, jak żyć - mówi gość "PorankaOnLine" . - A mentor ma doświadczenie, które do nas przemawia... 

(kd)

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: hobby z założenia jest bezproduktywne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:50
Hobby, pasja, konik - określeń jest wiele, a znaczenie tylko jedno. To czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązku, która sprawia nam mnóstwo frajdy. Czy można bez tego żyć? Na to pytanie odpowiada trener osobisty, Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Troll parenting – gdy rodzice ośmieszają swoje dzieci w sieci

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:00
Dogryzanie, obrażanie, negatywna motywacja – to metody coraz częściej stosowane przez rodziców wobec dzieci… w internecie. – Pamiętajmy, że to, co wrzucamy do sieci, zostaje tam już na zawsze, tego nie da się wymazać – przestrzega Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: egocentrycy wcale nie mają wysokiej samooceny

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2013 10:30
Samoocena jest subiektywnym spojrzeniem na własną osobowość i jednym z psychologicznych pojęć, wokół którego nagromadziło się mnóstwo stereotypów. Sprawdź, jak jest naprawdę.
rozwiń zwiń