Tomasz Michniewicz: mam w sobie ciekawość świata

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 14:00
- Chodzę trochę z głową w chmurach, a gdy do czegoś się "podpalę", nie zastanawiam się, czy to ma w ogóle sens i czy się opłaca, tylko to robię - opowiada o sobie pisarz Tomasz Michniewicz, autor książki "Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie".
Audio
  • Tomasz Michniewicz o książce "Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie" i wyprawach, które mogą wszystko zmienić (Czwórka/Stacja Kultura)
Tomasz Michniewicz
Tomasz MichniewiczFoto: Aurelia Chmiel

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w życiu Tomasza Michniewicza bardzo dużo się działo. - Od września ubiegłego roku byłem w domu może przez cztery tygodnie - śmieje się pisarz. A wszystko za sprawą jego najnowszej książki pt. "Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie".

Backpacking - miłość na całe życie >>>>

To historie wojaży Michniewicza w towarzystwie ojca i dwójki bliskich przyjaciół. Wyprawy na drugi koniec świata zmusiły całą trójkę do konfrontacji z własnymi lękami, złudzeniami i szansami, które zmarnowali. - Pukałem do ich drzwi i mówiłem "zabiorę cię tam dokąd chcesz i po co chcesz. Ale jest jeden warunek: decyzję musisz podjąć teraz". I godzili się - wspomina pisarz. - Pomysł na początku był bardzo niewinny, wydawał mi się ciekawym eksperymentem. Ale to bardzo szybko się zmieniło i książka stała się poważnym projektem, a pytanie o to, dokąd chcemy lecieć, przerodziło w pytanie o to, czego nam brakuje w życiu. Podczas tych podróży wszyscy moi bohaterowie musieli więc szybko przejść proces autodiagnozy.

/

Tomasz Michniewicz przyznaje, że jednym z bohaterów książki "Swoją drogą" jest jego ojciec, gdyż bardzo wiele mu zawdzięcza.

- Właściwie wszystko - mówi pisarz w Czwórce. - To, że jestem takim człowiekiem, jakim jestem. Wywarł na mnie największy wpływ i dziś widzę w sobie wiele jego cech, mimo woli powielam schematy. Ale dzięki niemu mam także kręgosłup moralny, jakąś bezkompromisowość w dążeniu do celu i ciekawość świata.

To właśnie z ojcem Michniewicz często konsultuje także różne poważne, życiowe decyzje.

- Lubię zderzyć moje szalone pomysły z opiniami innych osób. Najczęściej zaczynam od taty, choć nigdy nie jest to jedyny człowiek, którego zdanie biorę pod uwagę - mówi gość "Stacji Kultura" i dodaje, że to właśnie ojciec potrafi powiedzieć mu szczerze, że jego pomysły nie zawsze są dobre. - Ale także umie przyznać się do własnych błędów - zaznacza Michniewicz.

(kd / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Zawsze kompletnie ubrany Witold Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 09:55
Muzycy, filmowcy, pisarze, ludzie sztuki znani są często ze swojej ekscentryczności. Ich oryginalne pasje czy wręcz obsesje często przechodzą do legendy. Czym wyróżniał się Witold Gombrowicz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońskie piękno w książce Mai Lidii Kossakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 14:00
Właśnie ukazała się najnowsza powieść Mai Lidii Kossakowskiej "Takeshi. Cień śmierci". - Operuję słowem i staram się pisać tak, aby czytelnik mógł sobie dane sceny wyobrazić, dotknąć w myślach - mówi w Czwórce autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Książki w Polsce, Katalonii i w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 14:00
23 kwietnia to Światowy Dzień Książki, dlatego w różnych miejscach książka wysuwa się na pierwszy plan. Dziś wręczone zostały nagrody literackie, m.in. hiszpański nobel literacki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zabłądziłam" - poznaj świat nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:30
Niewielu polskich pisarzy tworzy dziś dla młodzieży. Tym bardziej cieszy fakt, że spod pióra Agnieszki Olejnik wyszła powieść "Zabłądziłam", dobrze skrojona literatura dla trochę młodszych czytelników, ale nie tylko.
rozwiń zwiń