Zawsze kompletnie ubrany Witold Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 09:55
Muzycy, filmowcy, pisarze, ludzie sztuki znani są często ze swojej ekscentryczności. Ich oryginalne pasje czy wręcz obsesje często przechodzą do legendy. Czym wyróżniał się Witold Gombrowicz?
Audio
  • Witold Gombrowicz, jak wielu innych ludzi sztuk, zapamiętany został z dziwnych przyzwyczajeń i obsesji (Czwórka/Stacja Kultura)
Witold Gombrowicz na premierę dramatu Iwona, księżniczka Burgunda czekał blisko 20 lat
Witold Gombrowicz na premierę dramatu "Iwona, księżniczka Burgunda" czekał blisko 20 latFoto: Wikimedia Commons/fot. Bohdan Paczowski/ Public domain

O dziwnych zachowaniach autora "Ferdydurke" opowiedziała w "Stacji Kultura" pisarka Magda Mieczkowska: - Podczas imprez towarzyskich, różnych bali, starał się za wszelką cenę nie okazywać podziwu albo znajomości dokonań innych osób. Musiał być w centrum uwagi, najważniejszy. Ze szczególną pogardą odnosił się do aktorek. Kiedyś nawet opisał, że gdy kolejny raz przywitał się z pewną aktorką, ta wylała na niego szampana mówiąc "tym razem mnie pan wreszcie zapamięta".

Przeczytaj też: Sławomir Mrożek - jedyny taki milczek

Kolejną obsesją wybitnego powieściopisarza była kwestia ubioru. Co konkretnie? - Zawsze był w pełni ubrany, czyli nie mógłby się komukolwiek pokazać chociażby w pidżamie. Rita Gombrowicz, która mieszkała z nim we Francji, wspominała, że od rana był w butach, spodniach i marynarce. Ubiór ten był niezależny od pogody. Nawet w bardzo wysokie upały obowiązywał go ten strój. Poza tym zawsze, kiedy schodził na śniadanie, jego pokój, łóżko, były już dokładnie wysprzątane - mówi Mieczkowska.
Kolejną obsesją Gombrowicza był wystrój wnętrz. Próbował znaleźć złoty środek między stylem mieszczańskim, a artystycznym. Wieszał też obrazy... do góry nogami.
(ac/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Agnieszka Drotkiewicz: dużo zawdzięczam polskiemu morzu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 12:00
Właśnie ujrzała światło dzienne jej najnowsza książka pt. "Nieszpory". Zdaniem dziennikarzy Czwórki to powieść, którą warto czytać na głos. - Pisząc ją wielokrotnie sama czytałam sobie tekst w ten sposób. Ważna był dla mnie jego melodia - opowiada w Czwórce Agnieszka Drotkiewicz, pisarka, dziennikarka, publicystka. - Teraz z ciekawością czekam na głosy czytelników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska Ogórkowa" - odpowiedź na brak podręczników

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 14:00
- "Polska Ogórkowa" to podręcznik dla tych, którzy nauczyli się wiele, ale niekoniecznie tego, co się w życiu przydaje - mówi Michał Ogórek. - Ja sam jestem zaprzeczeniem tego stwierdzenia, bo mi się w życiu przydaje to, co jest kompletnie nieprzydatne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eshkol Nevo - symbol nowej literatury Izraela

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 14:18
Do księgarń trafiła właśnie najnowsza powieść izrealskiego autora Eshkola Nevo "Neuland". Wydawnictwo jest hitem w ojczyźnie pisarza, a w Czwórce gościliśmy tłumaczkę dzieła.
rozwiń zwiń