Organek: po SOFIE mam potrzebę ascezy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 12:20
Mówisz Organek, myślisz SOFA. Ale nie tylko. Artysta współpracował m. in. ze Smolikiem, Kayah, Foxem i O.S.T.R. Teraz zdecydował się na pierwszy samodzielny krok i wydał solowy debiut - płytę "Głupi".
Audio
  • Organek o płycie "Głupi": to w stu procentach ja (Czwórka/Stacja Kultura)
Tomasz Organek
Tomasz OrganekFoto: Mystic Production / mat. promocyjne

- Jestem w niezależnej wytwórni, nie musiałem iść na żadne kompromisy - mówi artysta. - "Głupi" to moja autorska, niczym nie skrępowana opowieść. Nie wyobrażam sobie, żebym na solowej płycie mógł coś ściemniać. Gdyby tak było, chyba w ogóle bym się za to nie zabierał.
Organek: wszędzie dobrze, ale na scenie najlepiej - WYWIAD >>>
Debiutancki album muzyka jest sygnowany zespołem ØRGANEK, w którym oprócz lidera, wokalisty i autora tekstów Tomasza Organka, grają jeszcze basista Adam Staszewski oraz perkusista Robert Markiewicz.

Okładka
Okładka płyty

- Noszę w sobię melancholię i nienazwany ból istnienia - opowiada Organek. - A "Głupi" w warstwie tekstowej to przede wszystkim manifestacja moich odczuć i refleksji dotyczących tego, co mnie otacza, albo tego, co przeżywam.

Artysta przyznał także, że jedną z jego największych literackich inspiracji jest Marek Hłasko. - W tym swoim niezadowoleniu i rozczarowaniu światem współczesnym znalazłem sprzymierzeńca - mówi. - Zaglądając po raz kolejny do twórczości Marka Hłaski trafiłem na te same spostrzeżenia, bolączki i wnioski. Nie podoba mi się droga, którą obrało sobie młode pokolenie. Rozbijają się samochodami, piją dużo alkoholu. Szukają sensacji. Nudzą się.

W rozmowie z Kasią Dydo muzyk odniósł się też do przeszłości i do poczatków SOFY. - Kiedy zakładaliśmy zespół wiedzieliśmy, że musimy dać sobie nawzajem dużo wolności - wspomina Organek. - Widać to po naszych płytach, które był bardzo różnorodne stylistycznie, bo każdy miał prawo coś dorzucić. Teraz nadszedł taki czas, że każdy z nas ma pomysł na siebie i chce się po swojemu realizować. Niekoniecznie angażując w to resztę zespołu.

SOFA w Czwórce - zobacz koncert >>>

Dlatego na solowej płycie artysta bardzo ograniczył instrumentarium. - Po SOFIE poczułem potrzebę ascezy - tłumaczy. - Materiał zarejestrowałem używając zaledwie trzech instrumentów. Dzięki temu nie miałem miejsca na opasłe aranże. Poza tym wychodzę z założenia, że jak się piosenka nie broni na trzech instrumentach, to jest po prostu słaba.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Alternatywa Czwórka MUZYKA

Czytaj także

The Dumplings - pomiędzy szkołą i wielkim graniem [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 13:15
Okrzyknięto ich największą rewelacją pierwszej połowy 2014 roku na polskiej scenie muzycznej. Wydana kilka dni temu debiutancka płyta "No Bad Days" zbiera doskonałe recenzje. Duet The Dumplings bez żadnych kompleksów idzie po swoje, ale nie brakuje mu przy tym pokory. - Troszeczkę nas te opinie przygniotły - zdradza w Czwórce wokalistka Justyna Święs.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yoga Terror debiutuje z Zu na wokalu

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 10:00
- Odejście dwóch członków znacząco wpływa na pracę zespołu, ale nie chcieliśmy rezygnować z tego, co zrobiliśmy do tej pory. Poszukaliśmy godnych zastępców i to z nimi nagraliśmy materiał na nasz debiutancki album - mówią muzycy Yoga Terror. Płyta ukazała się w maju, a współfinansowali ją fani zespołu za pomocą platformy crowdfundingowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fismoll: w życiu napędzają mnie muzyka i miłość

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 12:30
- Zdałem maturę i teraz w całości zamierzam poświęcić się muzyce - zapowiada Fismoll. Artysta, którego debiutancka płyta narobiła w ubiegłym roku sporo zamieszania, będzie jedną z gwiazd NEXTPOP Festival, imprezy organizowanej pod patronatem Czwórki.
rozwiń zwiń