Śledziowe historie. Jak stał się świąteczną tradycją?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 10:44
W książce "Ambasada Śledzia" poza przepisami znajdziemy zapiski z podróży, rozmaite historie związane z tą niedocenioną rybką, przeróżne morskie i kuchenne opowieści. 
Audio
  • Śledź w roli głównej. I wszystko, co chcielibyście o nim wiedzieć (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Aleksandrs Samuilovs/Shutterstock

Okładka książki "Ambasada śledzia" Okładka książki "Ambasada śledzia"

Jej autorka Marta Sawicka-Danielak, która zagościła w studiu Czwórki, uchyliła nam rąbka śledziowych tajemnic. - Śledź jest w polskiej obrzędowości rybą magiczną. Wiemy o tym doskonale, bo od wielu lat prowadzimy restauracje  specjalizujące się w potrawach ze śledzia, książka jest posumowaniem tej działalności - mówiła. 

- Nie tylko wiemy jak go przyrządzić, ale też testujemy go w każdym miejscu, które odwiedzamy. Przez lata naszych kulinarnych poszukiwań udało nam się zebrać masę historii, ciekawostek i anegdot związanych z tą rybą.

Czego można się z niej dowiedzieć? M.in. tego, jak długo żyją, czy jest ulubioną przystawką tylko w polskiej kuchni i jak to się stało, że trafił na wigilijny stół. - Śledź jest rybą postną, która od średniowiecza była obecna na polskich stołach m.in. dlatego, że od zawsze była dość łatwo dostępna, jej mięso świetnie konserwuje się w soli, jest też bogatym źródłem białka i substancji odżywczych - opowiadał gość Czwórki.

I w zależności od zamożności gospodarza domu różnił się sposobem podania. Na czym polegały obrzędy "zemsty na śledziu"? Co o tej rybie mówili Boy-Żeleński i Bismarck? Jakie miejsce zajmuje dziś w polskiej kulturze? I czy można zrobić z nich lody? O tym w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marta Sawicka-Danielak (dziennikarka, właściciele restauracji specjalizującej się w potrawach ze śledzia, autorka książki "Ambasada śledzia")

Data emisji: 24.12.2019

Godzina emisji: 10.17

ac