Projekt "Kos". Gdy ptasi śpiew idzie w parze z klasyką i reggae

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 14:22
Projekt "Kos" to nowa inicjatywa Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Organizatorzy starają się "budować jedność dwóch twórczych mocy" i połączyć kulturę z naturą, czyli ptasim śpiewem. 
Audio
  • O projekcie "Kos" opowiada Patrycja Bałabańska (Stacja Kultura/Czwórka)
Ze znanych nam ptaków doskonale naśladują dźwięki szpaki, kosy (na zdjęciu) i sójki
Ze znanych nam ptaków doskonale naśladują dźwięki szpaki, kosy (na zdjęciu) i sójkiFoto: themadbirdlady via Foter.com / CC BY-NC-ND

kos głowa 1200x660.jpg
Kos - można go spotkać i w parku i w lesie

Inicjatorzy połączyć chcą muzykę i twórczość lokalnych artystów, a w roli głównej występuje tu prawdziwy gwiazdor wśród polskich wokalistów ze świata ptaków, czyli kos. Towarzyszą mu ptaki, które mieszkają na co dzień nad Jeziorem Krzywym. - Kos śpiewa wręcz całe piosenki. Wyraźnie można zauważyć, że w dźwiękach, które wydają te ptaki są zwrotki, refreny, frazy, a wszystko jest bardzo rytmiczne - mówiła Patrycja Bałabańska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

ZOBACZ TAKŻE W małym czyżyku waleczne serce >>>


Słowik ptak 1200.jpg
Słowiki - który z nich śpiewa najlepiej?

Patrycja Bałabańska jest jedną z pomysłodawczyń inicjatywy. - Pomyślałam, ze będzie to bardzo interesujące, jeśli każdy z artystów zaproszonych do udziału reprezentował będzie inny muzyczny gatunek. Postawiliśmy więc na muzykę klasyczną, elektronikę, reggae i folk - tłumaczyła. W projekcie wzięła więc udział m.in. Anna Broda, przedstawicielka regionu olsztyńskiego, artystka folkowa, ale także Magdalena Białecka, kompozytor, pianistka, organistka i klawesynistka, w dziedzinie elektroniki wybrany został olsztyński kolektyw Tas, a w reggae również tamtejszy soundsystem Lonely Tree.

ZOBACZ TAKŻE Śpiew zięby zwiastuje deszcz? >>>

Do tego projektu nagrano kilkaset ptasich śpiewów, to - jak podkreślała Patrycja Bałabańska - całe godziny materiału. - Wysłałam artystom 12 nagrań, które chwyciły mnie za serce - wspominała w rozmowie z Czwórką. W czerwcu zaplanowano cztery premiery nowych numerów w ramach projektu "Kos", a pierwsza miała miejsce na początku miesiąca i był to folkowy "Kos - Mazurek". Kolejna będzie spod znaku reggae, potem przyjedzie czas na elektronikę, a na końcu światło dzienne ujrzy "Kos" w wersji klasycznej.

 Żródło: YouTube Projekt KOS: Ania Broda "Mazurek z Olsztyna"

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 10.40

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak