Słowiki - mali, rdzawi i szarzy śpiewacy. Który śpiewa lepiej?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 10:58
Jeśli chcemy tropić słowiki, to najlepiej robić to w maju. Samczyki przylatują z Afryki i swym trelem wabią samiczki. A ich śpiew jest nie do podrobienia. 
Audio
  • Magdalena Dziadosz opowiada o miejscach występowania słowików (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
  • Dwa gatunki słowików - gdzie występują, jak śpiewają? (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Słowik szary
Słowik szaryFoto: Dzmitry Yakubovich/shutterstock.com
wilga 1200.jpg
Wilga - prawdopodobnie nigdy jej nie widzieliście >>>

Słowiki są bardzo przywiązane do miejsc, w których się urodziły i nawet po kilku latach do nich wracają. 

- Te miejsca znajdują się w parkach, w ogrodach, terenach zakrzewionych, zalesionych - mówi Magdalena Dziadosz ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - One wiją gniazda nisko, potrzebują więc gęstych krzewów. Swoje domy budują niemal na ziemi - dodaje. 

Do obserwacji tych ptaszków najlepiej użyć lornety. Magdalena Dziadosz ostrzega, by nie rozgarniać krzewów w poszukiwaniu słowików, gdyż to może je wystraszyć. Dużym zagrożeniem dla nich są też psy i koty. 

ZOBACZ TAKŻE Śpiew zięby zwiastuje deszcz? >>>


kawka shutterstock 1200.jpg
Sekretne życie kawki - ten ptak nie zna mezaliansu >>>

- Młodymi słowikami zazwyczaj opiekuje się samica, ale nie jest tak, że samiec ją porzuca i zostawia całkowicie samą - opowiada ekspertka. 

W Polsce występują dwa gatunki słowików: rdzawy i szary. Granica występowania obu gatunków jest mniej więcej na Wiśle. Na zachodzie dominuje słowik rdzawy, na wschodzie szary. - W regionie środkowej Polski te zasięgi się pokrywają - mówi Magdalena Dziadosz. - W Parku Skaryszewskim w Warszawie występują oba gatunki i ich śpiewów można słuchać na raz - dodaje. 

ZOBACZ TAKŻE Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść? >>>

Słowik rdzawy i szary pod względem wyglądu niemal nie różnią się od siebie. Są to małe, niepozorne ptaki, które łatwo pomylić choćby z wróbelkiem. Oba gatunki pięknie śpiewają. - Głos i piosenka, którą śpiewają są absolutnie nieporównywalne z niczym. Jego śpiew jest skomplikowany, złożony z różnych dźwięków, następujących po sobie zwrotek - opowiada specjalistka. - Podobno szary słowik śpiewa bardziej zgrzytliwie, a rdzawy uważany jest za mistrza trelu - dodaje. 

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>

Ich śpiew najłatwiej usłyszeć wczesnym rankiem i wieczorem, aż do późnej nocy. W ten sposób wabią samiczki, które z Afryki wracają później. Samce wyśpiewują: "tu jestem, mam fajne miejsce na gniazdko".

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Anna Hardej

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 7.23, 8.17

pj/kd

Czytaj także

Kuropatwę każdy chce zjeść

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 09:10
Kuropatwa nie ma lekkiego życia. Polują na nią ludzie, lisy i kuny. W ciągu ostatnich 30 lat liczebność tego gatunku spadła o 80 procent. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kukułka - "pasożyt" i "wyrodna matka"? Ekspert: to metoda przetrwania

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:33
Może się wydawać, że kukułki to wyrodne matki, ponieważ podrzucają innym ptakom swoje jaja. Ale to jest ich bardzo skuteczna metoda na przetrwanie. - Kukułki są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu - mówiła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. 
rozwiń zwiń