Festiwal Interpretacje. "Młody teatr jest nieoczywisty"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 18:50
Jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych, jak większość wydarzeń w tym roku, przeniósł się do internetu. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje odbywa się w tym roku po raz dwudziesty i potrwa do 28 listopada. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

Zobacz
lazarus capitol bowie pap 1200.jpg
"Lazarus". Jan Klata wskrzesza Davida Bowiego

- Urodzinową odsłoną przecieramy szlaki, bo Interpretacje odbywają się tylko online - opowiada Łukasz Kałębasiak rzecznik festiwalu. - Taką decyzję podjęliśmy, kiedy rozpoczął się pierwszy lockdown i wszystkie nasze działania skoncentrowaliśmy wokół formuły online.

Festiwal, który "symuluje" teatr

Wszystkie punty tegorocznego programu realizowane są w sieci, na stronie festiwalu. - Zaczynamy codziennie o godz. 12.00 od prezentacji jednego słuchowiska konkursowego. Kończymy wieczorem spektaklem, który walczy o Laur Konrada i Nagrodę Publiczności - mówi gość Czwórki. - Oglądamy to wszystko na jednym ekranie, w jednym czasie i w jednym miejscu, tytuł po tytule. Próbujemy w ten sposób trochę zasymulować teatr. Jeśli ktoś się spóźni, to oczywiście może dołączyć do oglądania, ale nie może przedstawienia "przewinąć" do początku.

Posłuchaj
13:43 [CZWORKA]Stacja Kultura 26 listopad 2020 interpretacje.mp3 Co w programie festiwalu Interpretacje? (Stacja Kulrura/Czwórka) 

Czytaj
Król-serial
Emilia Czartoryska - specjalistka od przenoszenia aktorów w czasie

Youtuber Gracjan, Bułhakow i Jezus

W konkursie głównym o Laur Konrada bierze udział pięć najciekawszych spektakli młodych reżyserów z ostatniego sezonu teatralnego. W tym roku szanse na wygraną mają Małgorzata Warsicka ze spektaklem "Mistrz i Małgorzata" z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Katarzyna Szyngiera ze spektaklem "Lwów nie oddamy" zrealizowanym w Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Cezary Tomaszewski ze spektaklem "Gracjan Pan" z Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, Piotr Łukaszczyk ze spektaklem "Jutro przypłynie królowa" z Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Jędrzej Piaskowski ze spektaklem "Jezus" z Nowego Teatru w Warszawie. - Wszystkie te realizacje pokazują, że współczesny teatr sięga do wątków bardzo nieoczywistych, na przykład do działań youtubera Gracjana - mówi Kałębasiak. - Bardzo cieszymy się też, że w tym roku w konkursie głównym znalazł się także teatr z naszego regionu, czyli z bielskiego Teatru Polskiego. 

Ja Cię lovciam / Teatr Muzyczny Capitol

Posłuchaj także:

Sprawdź też
teatr aktorzy shutterstock 1200.jpg
Chcesz być reżyserem? Przed tobą egzamin nie z wiedzy, tylko z siebie

Spektakle w "podwójnej" reżyserii

Konkursowe spektakle będzie oceniało pięcioosobowe jury, które stworzą w tym roku: kostiumolożka Katarzyna Sobańska, scenograf Marcel Sławiński, historyk literatury Stanisław Rosiek, aktor i tłumacz Jacek Poniedziałek oraz przewodniczący jury - reżyser Grzegorz Jarzyna. Zwycięzców poznamy 28 listopada. - Przed oceniającymi też stoi niełatwe zadanie, bo oglądają rejestracje spektakli, stworzone specjalnie dla nas. A więc oglądają przedstawienia jakby dwukrotnie wyreżyserowane - dodaje rozmówca Kasi Dydo.

Zobacz także:

W programie festiwalu znalazły się także spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe, dokumenty oraz krótkie fabuły, a także warsztaty, panele dyskusyjne i rozmowy z twórcami.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Kałębasiak (rzecznik festiwalu)

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 11.15

kul

 

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA Kasia Dydo