88 dzień roku - święto muzyki fortepianowej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 15:12
- Piano Day to święto wymyślone przez niemieckiego kompozytora, pianistę Nilsa Frahma, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2015 roku - mówi Miro Kępiński, producent, performer, który premierę swojej płyty "Primal Time" zaplanował właśnie na ten dzień. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Antonio Gravante
czwórka linia nocna 1200 ogonek.jpg
"Szepty i dropy" od Linii Nocnej. Jest już drugi krążek duetu

Datę Piano Day (Dzień Fortepianiu) wyznaczono na 88 dzień roku. - W tym roku przypada ono 29 marca - mówi Miro Kępiński, producent performer, utytułowany kompozytor muzyki filmowej. - 88 to liczba klawiszy fortepianu, pianina, takiej pełnowymiarowej klawiatury. Od 2015 roku na całym świecie tego dnia organizowane są różne koncerty, wydarzenia, imprezy, które w choć najmniejszy sposób chcą uczcić ten instrument - dodaje. 


Posłuchaj
12:31 czwórka stacja kultura 29.03.2021 miro kępiński.mp3 Miro Kępiński opowiada o Piano Day i premierze swojej płyty "Primal Time" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Uważam, że przez ostatnie kilka lat muzyka fortepianowa np. solo zaczyna coraz bardziej zwiększać swój zasięg wśród słuchaczy - mówi kompozytor. - Jak sięgam pamięcią, to dla mnie przełomem była taka płyta pianistyczna, wydawnictwo Leszka Możdżera pt. "Piano". Ta płyta weszła niemal do naszej popkultury. Na mnie wywarła takie wrażenie, że postanowiłem tą ścieżką podążać - dodaje. 

Cały czas muzyka fortepianowa jest rozwijana, wydaje mi się, że jeszcze nie wszystko zostało wymyślone Miro Kępiński

Ktoś powie, że na fortepian napisano już wszystko, co było do napisania. Jednak zdaniem Czwórkowego gościa te techniki wciąż się rozwijają. - Wydaje mi się, że cały czas coś się dodaje, coś odejmuje, tworzą się nowe konstelacje, które powodują, że ta muzyka z punktu widzenia wrażeniowości, jest inna - mówi gość Kasi Dydo. - Choć można by powiedzieć, że wszystko zostało już wymyślone, aczkolwiek dziś wszystko jest przetwarzane. Teraźniejszy nurt muzyki, nowoczesnej muzyki "na piano" czy byśmy nazwali "modern classical", czy "neoclassical" dla mnie przypomina przełożenie muzyki postrockowej, czyli gitarowej, na pianino - podkreśla. 


KayaxTV/Miro Kępiński - Tell (Official Audio)


Bardzo lubię grać "Tell" - jest bardzo uspokajający, melancholijny Miro Kępiński

29 marca 2021 to też data premiery płyty Czwórkowego gościa, "Tell" to tytuł jednego z jej utworów.  - Ten utwór ma już swoje lata. Wszystkie utwory zostały skomponowane już wcześniej, ale dziś oficjalnie ujrzały światło dzienne - zdradza Miro Kępiński. - Historia utworu "Tell" jest taka sama. Tę płytę komponowałem dla siebie, nie myślałem o jakiejś produkcji, jakimś filmie nad którym aktualnie pracowałem.  Mimo to utwór "Tell" znalazł się na kilku ścieżkach dźwiękowych np. w japońkim dramacie "La mano", amerykańskim dokumencie "The Wounds We Cannot See" czy krótkim metrażu "Happy Birthday" - dodaje. 


brodka marcin kempski 1200.jpg
Brodka: słodko już nie będzie

Na płycie "Primal Time" jest sześć kompozycji. - Wszystkie utrzymane są w spokojnym tonie - zdradza pianista. - Wydaje mi się, że można się przy nich zrelaksować, wręcz odpocząć - dodaje. 

Miro Kępiński tworzy muzykę filmową, już dziś przygotowuje się do kolejnych realizacji. 

Miro Kepinski – temat/Primal Time

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Miro Kępiński (muzyk)

Data emisji: 29.03.2021

Godzina emisji: 11.35

pj