"Nature is my Homeland". Świadomość ekologiczna sztuki

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 11:50
Za "poszerzenie pola wrażliwości społecznej o głębokie współistnienie z naturą oraz wydobycie znaczenia poezji i sztuki w budowaniu nowoczesnej świadomości ekologicznej" - w ten sposób jury Krakowskiego Festiwalu Filmowego uzasadniło swój werdykt i nagrodę dla Marka Gajczaka - reżysera filmu "Nature Is My Homeland".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterctock

Moja ulubiona scena z filmu to ta wykorzystująca fragmenty dokumentu wideo Urszuli Zajączkowskiej. Pokazuje on w zwolnieniu proces, podczas którego rośliny się pocą Marek Gajczak

Bohaterami filmu są ludzie na bardzo różnych poziomach związani z naturą – naukowcy, artyści, entuzjaści. Z zupełnie nowej perspektywy ukazują oni tematykę związków człowieka z naturą. - Ten film może być ciekawy zarówno dla młodych, jak i dojrzałych widzów - mówi Marek Gajczak. - Jest w nim wiele elementów przyrodniczych, dużo zwierząt, i jest także spojrzenie na to ich życie z nieco innej strony.

Posłuchaj
03:58 CZWÓRKA Stacja Kultura - kultura natury 16.06.2021.mp3 Kultura Natury - rozmowa z reżyserem Markiem Gajczakiem (Stacja Kultura/Czwórka)

Sprawdź także
shutterstock_nowożeńcy las 1200.jpg
Zanurz się w lesie. "Dla zdrowia i dla relaksu"

Operator Maciej Kostrzyński postanowił naturę podglądać, a nie ją dokumentować. - Zostawiał ukryte w lesie kamery, które włączały się, kiedy w kadrze pojawiał się ruch - wyjaśnia rozmówca Oli Opali. - W ten sposób udało mu się zarejestrować bardzo ciekawe momenty i zjawiska, które mogą być bardzo interesujące dla odbiorcy. M.in. daniele, które swoim wybrankom śpiewają serenady.

Posłuchaj także:

Wśród zaproszonych do współpracy gości znaleźli się także Diana Lelonek, Stanisław Łubieński oraz Agnieszka i Łukasz Przybyłowie (pszczelarium). Wszyscy oni przypominają, że człowiek jest częścią ekosystemu, a nie jego oddzielnym elementem.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 10.30

kul