"Jedyne". Historie polskich fotografek

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 13:00
Były "jedyne" - ciekawe życia, ambitne i odważne. Pokazywały różne oblicza Polski, od peerelowskich dekad – lat 70. i 80., przez okres transformacji ustrojowej, po czasy współczesne. Teraz historie polskich fotografek zebrała w książce Monika Szewczyk-Wittek.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: science photo/Shutterstock.com

Moje bohaterki pytałam o warsztat, wybór tematów i zaangażowanie w sprawy bohaterów materiałów. O fotografie publikowane w polskiej prasie i o zdjęcia, które autorki wysłały za granicę i które nigdy do nich nie wróciły Monika Szewczyk-Wittek

Autorka "Nieopowiedzinej historii polskich fotografek" jest fotoedytorką, kuratorką i pomysłodawczynią przedsięwzięć promujących fotografie. - Tę książkę miałam zakodowaną w DNA - śmieje się Monika Szewczyk-Wittek. - Pracowałam w wielu redakcjach, z wieloma fantastycznymi fotografami, ale kiedy w tym gronie pojawiała się kobieta z aparatem, skupiałam na niej całą moją uwagę. Bo to są zdecydowanie nieszablonowe postaci.

Posłuchaj
16:49 CZWÓRKA Stacja Kultura - ksiazka 16.06.2021.mp3 Monika Szewczyk-Wittek i historie polskich fotografek (Stacja Kultura/Czwórka) 

Fotografowie i fotografki są niedopytani. Wykonują codzienną pracę, czyli robią zdjęcia, ale nikt ich o nie nie pyta Monika Szewczyk-Wittek

Zaczęło się od Anny Pietuszko-Wdowińskiej, którą Monika Szewczyk-Wittek poznała w "Rzeczpospolitej". Potem pojawiły się kolejne bohaterki: Anna Beata Bohdziewicz, Anna Brzezińska, Iwona Burdzanowska, Joanna Helander, Marzena Hmielewicz, Anna Michalak-Pawłowska, Anna Musiałówna, Agnieszka Sadowska, Maja Sokołowska. - Głównym tematem naszych rozmów były kulisy pracy, ale nie jest możliwe oddzielenie tych opowieści od spraw związanych z życiem prywatnym. Stąd w książce pojawiają się wątki, które czasem wykraczają poza kwestie zawodowe - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Poruszały się w szerokim spektrum tematów i różnych rodzajach fotografii - od zaangażowanych reportaży społecznych, przez fotografię polityczną, studyjną, naukową i artystyczną, po sportową. A każda z nich wypracowała własny styl.

Posłuchaj także:

Ich fascynujące historie - zawodowe biografie opowiedziane Monice Szewczyk-Wittek - odsłaniają przed nami kulisy pracy fotoreporterskiej, czasami kręte drogi do zawodu, życiowych wyborów, marzenia i pasje, tematy, które je pociągały, czasy, w których im przyszło pracować i żyć.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Monika Szewczyk-Wittek (autorka książki "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek")

Data emisji: 16.06.2021

Godzina emisji: 11.15

kul