Allie Reynolds i jej "Rozgrywka" - thriller psychologiczny prosto z Alp

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 18:35
"Rozgrywka" Allie Reynolds to thriller psychologiczny, którego akcja dzieje się w ośrodku narciarskim w Alpach. Piątka przyjaciół spotyka się tam po latach, nie przypuszczając, że weekend w górach stanie się dla nich morderczą grą o przeżycie. 
Alpejska wioska skrywa wiele tajemnic
Alpejska wioska skrywa wiele tajemnicFoto: Vitalii Bashkatov/Shutterstock.com

- Allie Raynolds jest właściwą osobą, by pisać o tym, co mogło wydarzyć się w ośrodku narciarskim w Alpach, bo zanim poświęciła się karierze literackiej, była odnoszącą sukcesy snowboardzistką, brała udział w zawodach we Francji, w Austrii czy Kanadzie - opowiadała Kinga Michalska. - Potem, w 2003 roku, przeprowadziła się i zamieniła snowboard na deskę surfingową. Uczyła cudzoziemców języka angielskiego i zaczęła pisać - mówiła gość Czwórki. - O pisaniu marzyła już zresztą jako nastolatka, co często podkreśla w wywiadach. 

Wspomnienia podszyte strachem

Jak się okazuje, w pięknym, śnieżnym, górskim krajobrazie może wydarzyć się wiele rzeczy tajemniczych i przyprawiających o dreszcze. - Mamy tu środowisko byłych sportowców. Odnosząca przed laty sukcesy Milla Anderson dostaje zaproszenie na weekend z przyjaciółmi w ośrodku narciarskim. Nie miejscu okazuje się, że nie wiadomo, kto wysłał to zaproszenie - opowiadała Kinga Michalska. - Dodatkowo wszystkim towarzyszy wspomnienie dziewczyny, która dziesięć lat temu zaginęła w tym miejscu. Gościom ośrodka znikają telefony, kolejka górska przestaje działać. Zaczyna być tajemniczo, a miłe spotkanie dawnych przyjaciół szybko zmienia się w niebezpieczną rozgrywkę. 

Jak podkreślała gość Czwórki, mocnym punktem tej powieści są świetnie nakreślone portrety głównych bohaterów. - Ich relacje mają swoje korzenie w zawodach, które odbywały się dekadę temu. Wówczas byli to młodzi sportowcy, którzy chcieli za wszelką cenę wygrać, więc siłą rzeczy przyjaciele stawali się konkurentami, dodatkowo do głosu dochodziły pierwsze miłości - mówiła Kinga Michalska. - Na domiar złego zaginiona dziewczyna dziesięć lat temu też sporo namieszała w tej grupie i dziś wszyscy zastanawiają się, kto przyczynił się do jej zniknięcia - opowiadała.

Ośrodek narciarski, czyli escape room doskonały

- To doskonale znany schemat - gdzie grupa ludzi jest zamknięta w jednym pomieszczeniu. Tu pułapką jest ośrodek. Dodatkowo mamy tu element gry, bo wszyscy zastanawiają się, kto jest winny, i podejrzewają się nawzajem - podkreślała Kinga Michalska. - Autorka pokazała snowboard jako sport ekstremalny, jako świat ryzyka, rywalizacji, która czasem może prowadzić do nieuczciwych praktyk. Psychologia sportu wciąż jest w tle tej powieści - tłumaczyła.

Posłuchaj
09:43 książka literatura michalska 2022_01_25-11-39-46.mp3 O książce Allie Reynolds "Rozgrywka" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 25.01.2022

Godzina emisji: 11:40

kd