Ostróda Reggae Festival - jak zorganizować takie wydarzenie?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 14:23
- Najważniejszy jest szacunek do publiczności, czyli po prostu punktualność. Oczywiście czasem dzieją się rzeczy, których nie możemy przewidzieć - tłumaczył Jarek Hejenkowski, szef sceny Red podczas Ostróda Reggae Festival 2022. 
Ostróda Reggae Festival 2022
Ostróda Reggae Festival 2022Foto: Dawid Szczygielski

Za nami XXI odsłona Ostróda Reggae Festival, podczas której na fanów jamajskich rytmów czekało mnóstwo atrakcji. Na festiwalowej scenie zagrały gwiazdy reggae z Polski i z całego świata, na miejscu była także ekipa Czwórki.

Kilka scen muzycznych, na których występują artyści, dziesiątki muzyków, tysiące fanów przemieszczających się po ogromnym obszarze to przede wszystkim wyzwanie dla organizatorów imprezy. - Logistyką takiego festiwalu trzeba zajmować się wiele miesięcy wcześniej - mówił Jarek Hejenkowski, szef największej sceny, Red, podczas Ostróda Reggae Festival. - Potem dopiero zaczynam pracować nad realizacją typowych działań scenicznych pod kątem konkretnych wykonawców - tłumaczył.

Do obowiązków kierownika sceny na ogromnym festiwalu muzycznym należy m.in. koordynacja czasowa prób dźwięku, a potem koncertów, a także to, by scena była właściwie zbudowana i by wszystko działało bez zacięć. - Wiele zależy od tego, czy ma ona być duża i czy będzie zaopatrzona w tzw. wingi, czyli "kieszenie po bokach". Możemy do nich zjeżdżać z platformami, na których montujemy najbardziej skomplikowane urządzenia. Czasem mogą być to duże instrumenty, na przykład perkusja - tłumaczył rozmówca Czwórki. - Te konstrukcje są na kółkach, co ułatwia tzw. przepinki, czyli zmiany sprzętu dla kolejnych zespołów - wyliczał. 

Jak tłumaczył Jarek Hejenkiewicz, z perspektywy organizatorów wydarzenia najważniejszy jest szacunek do publiczności, który wraża się w punktualności. - Zdarzają się oczywiście rzeczy, których nie będziemy potrafili przewidzieć, na przykład awarie sprzętu czy bardzo intensywne opady deszczu, które zmuszają ludzi do chowania się przed zmoknięciem i sprawiają, że występy trzeba na jakiś czas przerwać - opowiadał. - Staramy się jednak wszystko tak konstruować, by można to było zmieniać i uzupełniać na bieżąco i jednocześnie informować słuchaczy o zmianach - podkreślał.

Posłuchaj
12:59 _czwórka ostróda 2022_07_13-10-13-10.mp3 O Ostróda Reggae Festival opowiada Jarek Hejenkowski (Stacja Kultura/Czwórka) 

Organizacja dużego festiwalu muzycznego to nie jest zadanie dla śpiochów. - Wstajemy stosunkowo wcześnie, by próby dźwięku mogły się odbywać punktualnie, a kładziemy się o trzeciej nad ranem, gdy koncerty się zakończą - opowiadał gość Czwórki. 

Posłuchaj także:

Ostróda Reggae Festival to wydarzenie organizowane od 2001 roku, w tym roku odbyło się po raz 21. - nie licząc odsłony w czasie pandemii - a zagrali m.in. Bakshish, Tabu, Julian Marley & The Uprising czy Damian Syjonfam, a także znany z naszej anteny Vito Bambino. Tradycyjnie odbył się także konkurs Czwórka Reggae Contest, który wygrała grupa Raggabarabanda. - Tym razem, jak co roku, na stadionie w Ostródzie organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Scena była spektakularna i można ją porównywać ze światowymi obiektami - opowiadał dziennikarz muzyczny Czwórki Damian Sikorski, który festiwal odwiedził już po raz szósty. 

Ostróda Reggae Festival odbył się pod patronatem Czwórki <<<

***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 13.07.2022

Godzina emisji: 10.39

kd