"BohaterON - włącz historię". Jak można uczcić powstańców Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 13:20
BohaterON to jedna z akcji związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego i historią XX wieku. W Stacji Kultura o tej kampanii społeczno-edukacyjnej opowiadają jej organizatorka Agnieszka Lesiuk-Krajewska oraz Magdalena Górska, aktorka i ambasador akcji.
Statuetka BohaterON
Statuetka BohaterON Foto: Paweł Przybyszewski/Polskie Radio
  • Trwa kampania społeczno-edukacyjnej "BohaterON - włącz historię!".
  • To już ósma edycja tej ogólnopolskiej kampanii. 
  • Jej celem jest oddanie hołdu powstańcom Warszawy, realna pomoc, a także edukacja z zakresu historii XX wieku.
  • "BohaterON - włącz historię!" to kampania działająca w wielu obszarach.

Trwa ogólnopolska kampanii społeczno-edukacyjnej "BohaterON - włącz historię!". 1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczęła się jej ósma edycja. Ideą akcji jest oddanie hołdu i okazanie pamięci powstańcom Warszawy m.in. poprzez wysłanie do nich kartek. 


BohaterON – jaka jest historia akcji?

– Kartka dla powstańca pojawiła się 2014 roku, od 2016 działamy w formie ogólnopolskiej. Włączamy historię na trzech polach: w obszarze pamięci, edukacji i pomocy. W obszarze pamięci mieliśmy kartkę. Przez te wszystkie lata do naszych ukochanych powstańców warszawskich dotarło milion 250 tysięcy takich kartek - opowiada Agnieszka Lesiuk-Krajewska. – W ubiegłym roku mieliśmy także wirtualne miejsce pamięci "Dumni z Powstańców", ale też pojawiła się na przestrzeni tego czasu nagroda BohaterON imienia Powstańców Warszawskich.

Jak podkreśla rozmówczyni Adama Smolarka, nagroda ma być zachętą dla różnego rodzaju podmiotów i instytucji do włączania historii, do opowiadania historii Polski XX wieku. – Tym samym zachęcamy do realizacji projektów, które niosą ze sobą wartości pokolenia powstańców warszawskich – tłumaczy. – Działania w obszarze pamięci w tym roku są nieco rozbudowane, ponieważ już dziś myślimy o przyszłym roku i 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym powołaliśmy Społeczny Komitet do Spraw Obchodów, do którego wszystkich serdecznie zapraszam. Można zostać członkiem wspierającym na stronie "Dumni z Powstańców".


"BohaterON w Twojej szkole" - na czym polega? 

1 września to rocznica wybuchu II wojny światowej, ale także symboliczny początek roku szkolnego. – Mimo że uczniowie wracają do szkół 4 września, my już dzisiaj otwieramy rekrutację do obszaru edukacji, "BohaterON w Twojej szkole" – opowiada gość audycji. – "BohaterON w Twojej szkole" to dzisiaj blisko 8 tysięcy zaangażowanych placówek edukacyjnych w całym kraju. Stworzyliśmy i co roku kreujemy nowe materiały edukacyjne dla nauczycieli, którzy na ich podstawie przeprowadzają kreatywne lekcje historii.

Organizatorka akcji zaprasza także pedagogów na seminarium dla nauczycieli. Rekrutacja trwa tylko tydzień, a liczba miejsc jest ograniczona.


POWSTAŃ! | SPOT 2023/BohaterON

BohaterON – jak wesprzeć powstańców warszawskich? 

BohaterON to także akcja w obszarze pomocy bezpośrednio niesionej weteranom walk w Warszawie. – Od wielu lat pomagamy bohaterom Powstania Warszawskiego w codziennych zadaniach i  czynnościach. Dostarczamy obiady, środki higieniczne, różnego rodzaju materiały medyczne, opłacamy rehabilitację – wymienia organizatorka akcji. – Można nas wesprzeć. Na stronie zrzutka pl. jest wciąż otwarta zbiórka, w której każda złotówka ma moc i pomaga nam pomagać naszym bohaterom. Pamiętajmy, że pomoc jest ważna nie tylko w tych szczególnych dniach, nie tylko 1 września, w sierpniu, i z okazji innych rocznic, tylko jednak przez cały rok.


Posłuchaj
18:12 Czwórka/(Stacja Kultura C Bohateron 01.09.2023.mp3 "BohaterON" o kampanii społeczno-edukacyjnej opowiadają organizatorka akcji Agnieszka Lesiuk-Krajewska oraz Magdalena Górska, aktorka i ambasadorka kampanii (Stacja Kultura/Czwórka).

 

Kampania wspierana jest przez ambasadorów, jednym z nich jest aktorka Magdalena Górska. - Oprócz tego, że wspieram akcję, napisałam także opowiadanie o życiu ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego widzianym z perspektywy małej dziewczynki pt. "Iskra nadziei" - opowiada gość Czwórki. - Mam nadzieję, że to opowiadanie, pomimo tego, że dotyczy tak smutnych fragmentów naszej historii, jednocześnie będzie inspiracją dla młodych ludzi. I trafi do tych najmłodszych, którzy kształtują teraz swój system wartości, że będzie dla nich inspiracją i da im poczucie, że nadzieję i wiarę można mieć nawet w najtrudniejszym czasie. Myślę, że to jest bardzo potrzebne.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Agnieszka Lesiuk-Krajewska (organizatorka akcji BohaterON), Magdalena Górska (aktorka i ambasador kampanii)

Data emisji: 01.09.2023

Godzina emisji: 10.15

aw