Polskie Radio
Section05
pamięć

Premier: Palmiry na zawsze pozostaną świadectwem prawdy o bestialskich zbrodniach niemieckich w czasie II WŚ

- W Palmirach po wojnie ekshumowano 1720 osób. Miejsce to na zawsze pozostanie świadectwem prawdy o bestialskich zbrodniach niemieckich w czasie II wojny światowej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, w 81. rocznicę największej egzekucji w Palmirach.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki II wojna światowa Palmiry Niemcy III Rzesza zbrodnie wojenne nazizm pamięć społeczeństwo POLSKA

"Ponadczasowy przekaz". Odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu

W 102. rocznicę utworzenia Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz 100-lecie Polskiej Bibliografii Wojskowej odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Uroczystość odbyła się przed gmachem Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie, obecni byli m.in. przedstawiciele rządu, instytucji kultury, organizacji patriotycznych, duchowni oraz muzealnicy.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski pamięć historia Polski Warszawa społeczeństwo POLSKA

"Głosił prawdę o wolności". Abp Jędraszewski ogłosił św. Jana Pawła II Patronem Powiatu Tatrzańskiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski podkreślił, że święty Jan Paweł II głosił prawdę o wolności, przestrzegał także przed zagrożeniem wolności, jakie niesie ze sobą raport Matića dla państw Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Karol Wojtyła Marek Jędraszewski Kościół katolicki religia wiara pamięć społeczeństwo Tatry małopolskie regiony POLSKA

"Są fundamentem wolnej Polski". Medale dla zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej

Medale "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" wręczył byłym opozycjonistom okresu PRL Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Ci, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 70. i 80. cierpieli ogromne prześladowania ze stromy komunistów. Są fundamentem wolnej Polski - podkreślił szef UdSKiOR.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski pamięć społeczeństwo PRL opozycja demokratyczna kombatanci POLSKA

Odsłonięto pomnik Jana Olszewskiego. Prezes PiS: Polska jego marzeń była Polską prawą

W podwarszawskim Okuniewie odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik premiera Jana Olszewskiego. - Polska jego marzeń była Polską prawą, solidarną i sprawiedliwą - podkreślił wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym podczas uroczystości.
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski Jarosław Kaczyński pomniki Prawo i Sprawiedliwość pamięć historia Polski społeczeństwo POLSKA

"Rozumiem ból Polaków". Amerykański kongresmen przeprasza po interwencji ambasady ws. słów dot. Holokaustu

Skuteczna interwencja ambasadora RP w Waszyngtonie Piotra Wilczka w sprawie wypowiedzi kongresmena Steve'a Cohena sugerującej udział Polski w Holokauście. Polityk z Tennessee przesłał list, w którym zapewnił, że mówiąc o Polsce, miał na myśli lokalizację geograficzną i jednoznacznie stwierdził, że za zbrodnie w Auschwitz odpowiadały nazistowskie Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust III Rzesza Niemcy II wojna światowa Żydzi pamięć polityka historyczna USA Ameryka Stany Zjednoczone dyplomacja Marek Wałkuski ŚWIAT

Wanda Boniszewska - nierozumiana stygmatyczka. "Kiedy miała wizje, pojawiały się u niej krwawe łzy"

- W czasie Adwentu 1934 r. u Wandy Boniszewskiej pojawiły się widzialne stygmaty. Mistyczka nie chciała się z tym ujawniać, ukrywała to, nie od razu przyznała się do tego swojemu spowiednikowi. Kiedy cierpiała, kiedy współodczuwała z Chrystusem i miała wizje pasyjne, pojawiały się u niej krwawe łzy - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Puchalska, autorka książki "Polki, które zmieniły wizerunek kobiety".
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki religia pamięć Jezus Chrystus Magdalena Merta Polskie Radio 24

Upamiętniono 70. rocznicę śmierci kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga ps. "Szczerbiec"

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętnił 70. rocznicę śmierci kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga pseudonim "Szczerbiec", dowódcy 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. 11 maja 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano na nim wyrok śmierci.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych Warszawa Armia Krajowa niepodległość Instytut Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk HISTORIA pamięć

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zaplanowano szereg uroczystości

W Warszawie z udziałem prezydentów pięciu państw odbędą się dziś obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy w uroczystościach będą uczestniczyć prezydenci Litwy - Gitanas Nausėda, Łotwy - Egils Levits, Estonii - Kersti Kaljulaid oraz Ukrainy - Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja historia Polski pamięć społeczeństwo Warszawa prezydent Andrzej Duda Litwa Łotwa Estonia Ukraina POLSKA

Warszawa: syreny zawyły, by upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie

Punktualnie w południe w Warszawie zawyły syreny na znak upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy rozpoczęły się też uroczystości związane ze zrywem. Trwa także akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących powstańczy zryw z kwietnia 1943 r.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi powstanie w getcie Holokaust II wojna światowa III Rzesza pamięć społeczeństwo Warszawa POLSKA

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak co roku zawyją syreny alarmowe

Mija 78 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. W obliczu planowanej likwidacji getta, pozostający w nim Żydzi zaatakowali Niemców. Tym samym rozpoczęło się pierwsze w Europie powstanie miejskie w trakcie II wojny światowej. Jak co roku o godz. 12.00 w stolicy zawyją syreny.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Żydzi III Rzesza II wojna światowa Holokaust getto warszawskie pamięć społeczeństwo POLSKA

Rocznica katastrofy smoleńskiej. Przedstawiciele MSZ uczcili pamięć poległych pracowników resortu

Przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w tym wiceministrowie: Piotr Wawrzyk i Paweł Jabłoński uczcili w sobotę pamięć byłych pracowników tego resortu: podsekretarza stanu Andrzeja Kremera oraz Dyrektora Protokołu Dyplomatycznego Mariusza Kazany, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pamięć katastrofa smoleńska rocznica Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Dziś 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Tegoroczne uroczystości w cieniu pandemii

Mszą świętą o godz. 8.00 w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczną się obchody 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Po niej delegacje państwowe złożą kwiaty przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na pl. Piłsudskiego. Następnie delegacje będą składać kwiaty na grobach ofiar tej tragedii. Uroczystości zakończą się mszą świętą o godz. 19 w Archikatedrze Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk społeczeństwo pamięć Warszawa POLSKA

Efekt Mandeli - czy można zmanipulować wspomnienia?

Efektem Mandeli nazywane jest zjawisko "pamiętania" rzeczy, które nigdy tak naprawdę się nie wydarzyły. Wszystko dlatego, że duża grupa społeczeństwa amerykańskiego była przekonana o śmierci działacza i polityka w więzieniu w latach 80. Niedawno profesor Aileen Oeberst z Uniwersytetu w Hagen przeprowadziła eksperyment i sprawdziła, czy można manipulować pamięcią.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie Oliwia Krettek Weronika Puszkar pamięć psychologia