Polskie Radio
Section05
BohaterON

Odnaleźć rodziny poległych żołnierzy. Reportaż "Ocalić od zapomnienia" [POSŁUCHAJ]

Reportaż przedstawia historię Doroty Nowakowskiej, młodej kobiety z Augustowa, która kilka lat temu zaczęła prowadzić fanpage "Ocalić od zapomnienia". Zaczęło się od Jerzego Raka, o którym przeczytała w mediach społecznościowych. Miał 21 lat, był żołnierzem AK, zginął z rąk bolszewika w lesie (Abramy w woj. mazowieckim). Pod postem był komentarz, że trzeba ten grób ocalić od zapomnienia.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Grażyna Wielowieyska BohaterON historia Polski żołnierze II wojna światowa historia Polski pr poleca

BohaterONy 2023. "Naród bez historii to nie naród" [ZOBACZ WIDEO]

Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich przyznano w czwartek (12.10) już po raz piąty. - Mam wielką radość, że pamiętacie o nas, że się spotykamy, że nareszcie czujemy, że jesteśmy doceniani. To bardzo piękne - mówił podczas uroczystej gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Janusz Walendzik ps. Czarny, 92-letni powstaniec warszawski.
Zobacz więcej na temat:  BohaterON konkurs Powstanie Warszawskie Piotr Gliński gala Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego studio Lutosławskiego Dwójka kampania społeczna KULTURA Martyna Szymczakowska

Bohaterony 2023 rozdane! Znamy wyniki głosowania kapituły i publiczności [ZOBACZ WIDEO]

IPN, PGE, Fundacja Oczami Brata, Patrycja Karykowska, Ewa Błaszczyk, Małgorzata Ziętkiewicz oraz Bogdan Bednarczyk ze Złotymi Bohateronami 2023! Bohaterona Specjalnego odebrał też - z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego profesora Piotra Glińskiego - profesor Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU BohaterON Powstanie Warszawskie Kamil Bednarek ewelina flinta Robert Janowski Kasia Kowalska magdalena kumorek Halina Mlynkova Grzegorz Wilk IPN Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego PGE Ewa Błaszczyk historia Polski

PR24 "BohaterON. Włącz historię" 2023. Łesiuk-Krajewska: trzy filary kampanii to pamięć, edukacja i pomoc

- To jest ten czas, kiedy możemy im pokazać, czym jest dla nas Powstanie Warszawskie i to, czego dokonali 79 lat temu - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łesiuk-Krajewska o tegorocznej odsłonie akcji "BohaterON. Włącz historię". Jak dodała, w tym roku kampania będzie trwała dłużej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski Maja Kluczyńska BohaterON społeczeństwo Polskie Radio 24

"Przeszłość jest istotna". Rozpoczyna się kolejna edycja kampanii "BohaterON - włącz historię!" 2023

Ruszyła ósma edycja Ogólnopolskiej Kampanii "BohaterON - włącz historię!". - To największa kampania społeczna z zakresu edukacji historycznej - powiedziała Agnieszka Łesiuk-Krajewska, pomysłodawczyni projektu, prezes fundacji Pokolenie Kolumbów. - Od blisko już dziesięciu lat porusza, łączy, edukuje i pomaga. A w zasadzie to jej zespół i wolontariusze - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU BohaterON

Spojrzeć w oczy zesłanych na Syberię. Edyta Poźniak laureatką nagrody BohaterON

Za reżyserię i scenariusz serii sześciu filmów dokumentalnych "Dzieci Syberii" przygotowanych wspólnie z Olafem Ważyńskim Edyta Poźniak otrzymała nagrodę Złoty BohaterON im. Powstańców Warszawskich w kategorii Dziennikarz. Produkcja redaktorów Polskiego Radia opowiada o losie dzieci zesłanych w głąb Związku Sowieckiego. - Tej historii poświęcam sporą część mojej dziennikarskiej aktywności - opowiada Edyta Poźniak.
Zobacz więcej na temat:  Edyta Poźniak Daniel Wydrych BohaterON