Czarny Koń Animacji. Przed nami ostatnia odsłona Ars Independent w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 14:30
- Nasz festiwal skupia się na animacjach, które różnią się od współczesnych produkcji. Te filmy na ogół nie są "ładne" i nie mają klasycznej narracji. Operują językiem sztuki i nie przypominają "Chłopów" - mówi Natalia Kania z Ars Independent Festival, któremu patronuje Czwórka. 
Zimowa odsłona Ars Independent odbędzie się 9 grudnia (sobota) o godz. 19.00 w Katowicach.
Zimowa odsłona Ars Independent odbędzie się 9 grudnia (sobota) o godz. 19.00 w Katowicach.Foto: mat. prasowe
  • Ars Independent Festival odbywa się w Katowicach pod patronatem Czwórki. 
  • Zimowa odsłona imprezy będzie poświęcona animacji. 
  • W konkursie Czarny Koń Animacji zobaczymy 20 filmów twórców z różnych stron świata. 
  • Gościem festiwalu będzie Legowelt - twórca muzyki elektronicznej, który zagra na żywo do filmu "Ambient Trip Commander".

Ars Independent to multimedialny i popkulturowy festiwal filmu, animacji, wideoklipu i gier wideo. Odbywa się pod banderą Czarnego Konia - symbolu nieoczekiwanego zwycięzcy, nawiązującego do protofilmowego eksperymentu szalonego Eadwearda Muybridge’a i górniczego dziedzictwa Górnego Śląska. Zimowa odsłona Ars Independent odbędzie się w sobotę 9 grudnia w Katowicach.

Czarny Koń Animacji - kto bierze udział w konkursie?

Czarny Koń to także nazwa konkursu dla twórców animacji. W tym roku zgłoszono zawrotne 1133 produkcje z całego świata, spośród których grono selekcjonerów wytypowało ponad 20 nominowanych. - Jest coraz więcej wspaniałych szkół animacji, nic więc dziwnego, że z roku na rok przybywa na przykład filmów dyplomowych. To są niesamowicie profesjonalne produkcje, które wyglądają jak ze studia Pixar - mówi gość Czwórki. - Nas jednak najbardziej interesują filmy kameralne, niezależne, które różnią się od animacji, jakie znamy z kin. Bliżej im do poezji niż do prozy.

"Film »Chłopi« nie wygrałby naszego festiwalu"

- "Chłopi", czyli polski kandydat do Oscara, nie przeszedłby naszej selekcji, choćby dlatego, że jest za długi - przyznaje rozmówczyni Kasi Dydo. - Poza tym ten film obrazem opowiada pewną fabułę, opowiada o bohaterach, którzy mają przygody. W naszym rozumieniu animacja to opowieść o pewnej wrażliwości, która wykorzystuje środki artystycznego wyrazu odwołujące się do emocji. Czasami są to banalne historie, które jednak mocno poruszają widza

Sprawdź też:

Trendy we współczesnej animacji

Jednym z najważniejszych trendów, który w sztuce animacji istnieje już od kilku lat, jest eksperyment, próba szukania własnej formy. Z racji tego, że do konkursu zgłaszają się debiutanci, w swoich filmach wykorzystują techniki, które nie zawsze są związane z animacją. - Często są to rzeczy związane z malarstwem, rzadziej z animacją komputerową. Dostajemy kolaże, animacje rysunkowe i plastelinowe - wymienia gość audycji. - Jeśli chodzi o tematykę, to młodzi twórcy są bardzo zaangażowani, ale nie dydaktycznie. Animacje, które pokazujemy na festiwalu, opowiadają o naszym świecie, ale nie są czołobitne ani w formie, ani w treści.     

Posłuchaj
18:23 CZWÓRKA Stacja Kultury - czarny kon animacji 7.12.2023.mp3 Ars Independent Festival - kto powalczy o Czarnego Konia Animacji? (Stacja Kultura/Czwórka)

Legenda ambientu zagra na Ars Independent Festival

W tym roku w konkursie wezmą udział filmy m.in.:

  • o konflikcie izraelsko-palestyńskim
  • o zmianach klimatu
  • o zdrowiu psychicznym
  • o poszukiwaniu własnej tożsamości

Gościem zimowej odsłony Ars Independent będzie Legowelt - twórca muzyki elektronicznej i autor muzyki do filmu "Ambient Trip Commander", którą zaprezentuje w Katowicach na żywo. 

Trailer AMBIENT TRIP COMMANDER Feature Animation by Legowelt | Legowelt Official

Ars Independent 2024 - pierwsze ogłoszenie

Patronem Ars Independent jest Czwórka. Od kilku lat festiwal odbywa się w formacie czterech odsłon w roku: wiosennej (marzec), letniej (czerwiec), jesiennej (wrzesień) oraz zimowej (grudzień). - W przyszłym roku wracamy do kina - zapowiada Natalia Kania. - Festiwal potrwa tydzień, od 8 do 13 października, i obejmie wszystkie filary imprezy: muzykę, gry komputerowe, wideoklipy i oczywiście filmy. W programie znajdzie się m.in. retrospektywa Dereka Jarmana.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Natalia Kania (Ars Independent Festival)

Data emisji: 07.123.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/pr