Polska z Offu. Czy muzyką można zmieniać świat?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 14:40
Polska z Offu to projekt, który popularyzuje i wspiera współczesną polską muzykę niezależną. - W offie wspaniałe jest to, że ludzie mają potrzebę oddolnego działania niezależnie od okoliczności - przekonuje Adam Karol Drozdowski, kurator cyklu. - To rodzaj aktywizmu wyrażający się w twórczości, która artystkom i artystom wydaje się potrzebna, ważna i zmieniająca świat.
Od lewej: Adam Karol Drozdowski i Adam Smolarek.
Od lewej: Adam Karol Drozdowski i Adam Smolarek. Foto: Czwórka/Ola Jasińska
  • Polska z Offu wspiera niezależną kulturę muzyczną w Polsce.
  • W tramach działań organizowane są m.in. koncerty i festiwale.
  • Przedstawicieli offu można posłuchać m.in. na koncertach w w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie.
  • We wrześniu w Goleniowie odbędzie się kolejna odsłona Festiwalu Polska z Offu.

Polska z Offu - promocja "niezalu"

Polska z Offu obejmuje różne aktywności: tworzenie playlist z muzyką niezależnych twórczyń i twórców, wybór najciekawszych zjawisk w offie  oraz organizowanie festiwali, minifestiwali i koncertów. Wśród nich jest warszawski cykl Polska z Offu w warszawskim OKU. - Do maja zorganizujemy jeszcze trzy wydarzenia, a potem zobaczymy, kiedy wrócimy po przerwie wakacyjnej - mówi Adam Karol Drozdowski. - Pracujemy też nad uruchomieniem nowej, cyklicznej imprezy w Łodzi.

Koncerty w OKU

W Dzień Kobiet w Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie - w ramach marcowej odsłony Polski z Offu - wystąpią Namena Lala i OS.SO. - Kiedy tylko usłyszeliśmy twórczość Nameli, natychmiast wrzuciliśmy ją na naszą playlistę. Artystka tworzy solo-acty: wszystkie piosenki oparte są wyłącznie na jej głosie, aranże budowane są na bieżąco przy pomocy loopera, składającego jej wokalizy z rozbudowane harmonijne kompozycje. Do tego mądre, poetyckie teksty, wykonywane z niepowtarzalną wrażliwością - opowiada gość Czwórki. 

Bohaterką wieczoru będzie również wokalistka OS.SO, która w ubiegłym roku wydała oparty na poezji Wisławy Szymborskiej album "Zachwyt i rozpacz". Album "w zjawiskowy sposób redefiniuje, czym może być piosenka poetycka".

"Nic darowane" - Live Session w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej | os.so

Kim są słuchacze koncertów?

W kwietniu ekipa Polski z Offu planuje przeprowadzić badania w branży muzycznej. - Bardzo chcielibyśmy się dowiedzieć, kim są słuchacze koncertów - wyjaśnia rozmówca Adama Smolarka. - W ten sposób uzupełnimy publikację "Zarażeni dźwiękiem" Stanisława Trzcińskiego, w której jest dużo danych, ale od strony praktyków muzyki, a nie odbiorców.

- Mamy kilka, stosunkowo oczywistych diagnoz dotyczących tego, co w ostatnich pięciu latach zmieniło się jeśli chodzi o odbiór koncertów. Zajęliśmy się m.in. wpływem pandemii na różne pokolenia odbiorców. Obserwujemy też rosnące rozwarstwienie finansowe, bo odkąd Dawid Podsiadło przebił szklany sufit grania na stadionach, powiększyła się odległość pomiędzy tymi artystami, z którymi stoją duże pieniądze i tymi, którzy robią wszystko we własnym zakresie - dodaje.

Posłuchaj
14:03 CZWÓRKA Stacja Kultura - polska z offu 08.03.2024.mp3 Polska z Offu - o planach muzycznych na rok 2024 (Stacja Kultura/Czwórka)

Polska z Offu - kiedy odbędzie się festiwal w Goleniowie?

W tym roku odbędzie się także kolejna odsłona Festiwalu Polska z Offu w Goleniowie. - Spotykamy się 21 i 22 września, więc śmiało można wpisywać już ten termin do kalendarza. Zwłaszcza, że do przygotowania tej imprezy wystartowaliśmy z nową energią - podkreśla Adam Karol Drozdowski.

Szklane Oczy - Nie chcę cię stracić (Polska z Offu) | Ośrodek Kultury Ochoty

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Adam Karol Drozdrowski (kurator projektu Polska z Offu)

Data emisji: 08.03.2024

Godzina emisji: 11.30

kul

Czytaj także

"Tkanie ambientu". Air hunger o płycie "Grace"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 12:40
Dawid Schindler - pod pseudonimem air hunger - tka delikatne, ambientowe kompozycje grane na gitarze. W tym roku artysta wydał płytę "Grace", a wkrótce wystąpi na koncercie razem z legendarnym kompozytorem Williamem Basinskim. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mahjong: zaszywam się w języku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 06:50
Maja Kozłowska jest multiinstrumentalistką i singer-songwriterką. W ubiegłym roku - jako Mahjong - wydała płytę "Blackbird". - Nagrałam pamiętnik, zapis chwil z życia. Wtłoczyłam w muzykę i słowa moje emocje i przemyślenia - opowiada artystka.
rozwiń zwiń