Pablopavo o płycie "Lakuna": muzyczną tradycję przepisujemy po swojemu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 18:00
"Lakuna" to nowa płyta Pablopavo i Ludzików. - To jest album, który sięga różnych gatunków. Mamy elektronikę, trochę hip-hopu i country. Czerpiemy z tradycji muzycznej, ale z lakuną. Nie przepisujemy jej jeden do jednego, tylko robimy to po swojemu - opowiada Paweł Sołtys. 
Paweł Sołtys z płytą Pablopavo i Ludziki Lakuna.
Paweł Sołtys z płytą Pablopavo i Ludziki "Lakuna". Foto: Piotr Podlewski/PR
  • Lakuna to siódmy studyjny album zespołu Pablopavo i Ludziki.
  • Na czele projektu stoi Paweł Sołtys - wokalista i autor tekstów. 
  • Nowa płyta jest chyba najbardziej eklektycznym, a przy tym najbardziej szalonym wydawnictwem w dorobku zespołu.
  • - Boję się taniego moralizatorstwa. Takie teksty szybko się dezawuują i za parę lat mogą stać się śmieszne - mówi Pablopavo. 

Piękno nieperfekcji

- Lakuna to to, co zniknęło. Oprócz definicji tego słowa bardzo podobało mi się też jego brzmienie - mówi Paweł Sołtys, czyli Pablopavo. - Ono ma swoje uzasadnienie, ale mimo że płyta już wyszła, to nie mogę jeszcze wszystkiego powiedzieć.

Nowy album jest chyba najbardziej eklektyczną, a przy tym najbardziej szaloną płytą w dorobku zespołu. I "niedoskonałą". - Paradoksalnie ta niedoskonałość w przepisywaniu muzycznej tradycji jest dla nas czymś fajnym, bo innym - dodaje rozmówca Kasi Dydo. 

"Nie lubię taniego moralizatorstwa"

- Przekazuję to, co widzę, ale nie chcę moralizować, bo sam nie mam pomysłu, co zrobić, żeby było lepiej - wyjaśnia rozmówca Kasi Dydo. - Zazwyczaj piszę o małych historiach, rzadko zdarza mi się rzecz o Polsce, a tak właśnie się stało w przypadku singlowego utworu "Maski". Napisałem go w trakcie pandemii. Siedziałem w domu, w telewizji pojawiały się jakieś dziwne twarze i, jak się później okazało, mówiły nieprawdę na różne tematy. Towarzyszyły temu niepokoje społeczne, m.in. strajk kobiet. Zapisałem to wszystko w pięć minut. Generalnie jednak boję się takich tekstów z tanim moralizatorstwem, bo one szybko się dezawuują i za parę lat mogą stać się śmieszne. Z tym trzeba się pilnować.     

Pablopavo i Ludziki - Maski (official video) | karrotkommando

Płyta z serialu

Pomysł na album narodził się, kiedy Pablopavo i Ludziki pracowali nad muzyką do serialu "Udar" z Jackiem Poniedziałkiem w roli głównej. - To było nasze pierwsze takie doświadczenie. Wcześniej robiłem muzykę do spektakli, ale nie z zespołem. Praca przy filmie zdecydowanie się od tego różniła. Co więcej - zrobiliśmy dużo więcej muzyki, niż było potrzeba - wspomina artysta. - Ale nie chcę, żeby ktoś pomyślał, że na "Lakunę" trafiły odrzuty. To są "pełnowartościowe" piosenki, które bardzo chcieliśmy nagrać. 

Posłuchaj
14:47 CZWÓRKA Stacja Kultura - pablopavo 19.04.2024.mp3 Paplopavo o "Lakunie" - jaka jest nowa płyta artysty nagrana z Ludzikami? (Stacja Kultura/Czwórka)

Kolekcja płyt Pablopavo

- Lubię wydawnictwa płytowe - czy to w formie CD, czy na winylu. W czasach serwisów streamingowych to może nie jest już takie popularne, ale nadal je kolekcjonuję. Najmniej mam swoich albumów, bo je po prostu rozdałem, ale jednym z moich najcenniejszych okazów jest pierwsze wydanie "Klausa Mittfocha" Lecha Janerki. To ważna dla mnie płyta - opowiada Pablopavo.

Pablopavo i Ludziki: Do stu [LIVE] / Czwórka

- Mam płyty Doorsów, które w dawnych czasach przywozili mi koledzy ze Stanów Zjednoczonych. Mam też trochę albumów z autografami, bo jak kogoś bardzo szanowałem i byłem na koncercie, to parę razy zdarzyło się, że o taki podpis poprosiłem. Na „Lakunie” też są takie miejsca do autografów. Trzy, żeby wszyscy się pomieścili - dodaje ze śmiechem.    


Pablopavo i Kasia Dydo w studiu Czwórki. Pablopavo i Kasia Dydo w studiu Czwórki.

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Paweł Sołtys (Pablopavo)

Data emisji: 19.04.2024

Godzina emisji: 11.30

kul/wmkor