Wspomnienie o Wisławie Szymborskiej w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2012 08:30
- Wisława Szymborska byłaby bardzo zakłopotana tym całym zamieszaniem wokół jej śmierci, ale może uśmiecha się gdzieś tam z góry, że tak ciepło ją wspominamy - mówiła o zmarłej poetce Katarzyna Kolenda-Zaleska.
Audio

Miała 89 lat. Opublikowała 350 wierszy. Skromna. Lapidarna. Z niezwykłym poczuciem humoru.

- Ja piszę wiersze, tak jakby się głośno myślało – mówiła o swojej twórczości Noblistka.

W środę, 1 lutego zmarła Wisława Szymborska. Jak powiedział jej osobisty sekretarz Michał Rusinek "odeszła we śnie, w domu, wśród przyjaciół i najbliższych".

Katarzyna Kolenda-Zaleska, autorka filmu dokumentalnego o poetce "Chwilami życie bywa znośne", zapamięta ją jako osobę wyjątkowo wyczuloną na detal oraz skorą do... psikusów.

- Zrobiła mi kiedyś bardzo zabawny dowcip na prima aprilis. Wciągnięty w to był i Michał Rusinek i moja asystenka Agata, którzy za jej namową przekonali ją, że oto gdzieś we Włoszech pani Szymborska udaje się na spotkanie z Silvio Berlusconim, a było to dokładnie w trakcie słynnej afery z Ruby. Spotkanie to wydawało mi się bardzo kuszące i widowiskowe. Uwierzyłam w to wszystko i gdy już postanowiłam lecieć wtedy pani Szymborska chichocząc w słuchawkę powiedziała, że to żart - wspominała dziennikarka.

Więcej wspomnień o Wisławie Szymborskiej w nagraniu audycji.


---
Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 w Bninie (obecnie Kórnik) koło Poznania. Swoje pierwsze opowiadania i wiersze zaczęła tworzyć pracując na kolei jeszcze w czasie wojny. Studiowała polonistykę i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zadebiutowała wierszem "Szukam słowa" opublikowanym w 1945 roku w "Walce", dodatku literackim do "Dziennika Polskiego", choć według krytyków jej prawdziwy debiut miał miejsce dopiero w 1957 roku wraz z publikacją tomu "Wołanie do Yeti" .

Wisława Szymborska w 1991 roku otrzymała Nagrodę Goethego, później Nagrodę Herdera, a w 1996 roku Nagrodę Nobla. W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla mogliśmy usłyszeć: "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

Rok temu Wisława Szymborska została odznaczona Orderem Orła Białego.

 

KaW/bch