Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
Lindsey Jordan jako Snail Mail podczas koncertu na Mo Pop Music Festival w Detroit w 2019 roku.
Lindsey Jordan jako Snail Mail podczas koncertu na Mo Pop Music Festival w Detroit w 2019 roku. Foto: Tony Norkus/Shutterstock.com

Czy w XXI wieku istnieje muzyka niezależna?

- O ile w latach 80. i 90. indie rock stanowił estetykę stojącą w kontrze do modnych, gitarowych brzmień, pełną sprzężeń, załamań rytmu i celowo nieprzebojową, to na początku XXI wieku, dzięki dostępności nowych mediów, ten gatunek przedostał się do zbiorowej świadomości za sprawą zespołów takich jak Modest Mouse, The Strokes i Kings Of Lion - tłumaczy dziennikarz muzyczny Czwórki Adam Smolarek. - Grupy te szybko zaczęły osiągać wielomilionowe wyniki sprzedaży i pojawiło się pytanie: gdzie podziała się tytułowa "indie" w nazwie gatunku, czyli niezależność. 

"Lush". Fantazja 19-latki

Wraz z rozmyciem się dotychczas istniejących subkultur pojawiła się konieczność ostrego wyznaczania granicy kultury alternatywnej. - Częściowo można jednak uznać, że niezależność zachowała się tam, gdzie artystka lub artysta nadal posiadają pełną kontrolę nad swoją twórczością, a do tego pracują w warunkach domowych, nie zachowując dystansu wobec niesionych treści - podkreśla ekspert muzyczny. - I właśnie taki był pierwszy krążek Snail Mail - wydany cztery lata temu "Lush". Lindy Jordan śpiewała o frustracji i o nudzie, by zaraz potem przejść do radości i dziecięcej fantazji, jaką może mieć w sobie 19-latka.

"Valentine". Płyta po odwyku

Premiera drugiego krążka artystki odbyła się w listopadzie 2021 roku. Płyta powstawała w okresie, kiedy Snail Mail zyskała nieoczekiwaną sławę, która wpędziła ją w problemy związane m.in. z używkami i uzależnienie od mediów społecznościowych.

Snail Mail - "Valentine" (Official Music Video) |Snail Mail

Sprawdź także:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez LJ (@snailmail)

- Na albumie "Valentine" znalazły się teksty, w których Lindsay opisuje ostatnie lata jej życia. Porusza w nich tematy lęku narastającego przed odpowiedzialnością oraz złych i dobrych stron miłości. Miłości romantycznej, ale też tej obsesyjnej, do tworzenia - opowiada Adam Smolarek. - Całość obudowana jest brzmieniami, które kojarzą się zarówno z indie folkiem, jak i z mocniejszym uderzeniem. Polecam tę płytę fanom Girl in Red czy Soccer Mommy, ale także Sonic Youth.     

Posłuchaj
04:15 CZWÓRKA Stacja Kultura - snail mail 26^.10.2022.mp3 Snail Mail. Płytę poleca Adam Smolarek (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adam Smolarek

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 10.45

kor

Czytaj także

Hypnagogic pop od Kurkiewicza. Jak powstał utwór "Luna"?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 16:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki. Tym razem w cyklu "Był sobie numer" o utworze "Luna" opowiada Hubert Kurkiewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Midsommar. Marzyciele, którzy gapią się na buty

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 11:40
Debiutancka EP-ka Midsommar "The Dream We Had" przypomniała polskim słuchaczom o twórczości Cocteau Twins i Slowdive i stała się wymarzonym soundtrackiem na duszne lato. Utwory spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem fanów i krytyków, więc w te wakacje zespół ma pełne ręce roboty.
rozwiń zwiń