Midsommar. Marzyciele, którzy gapią się na buty

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 11:40
Debiutancka EP-ka Midsommar "The Dream We Had" przypomniała polskim słuchaczom o twórczości Cocteau Twins i Slowdive i stała się wymarzonym soundtrackiem na duszne lato. Utwory spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem fanów i krytyków, więc w te wakacje zespół ma pełne ręce roboty.
Midsommar na OFF Festivalu - 2022 rok.
Midsommar na OFF Festivalu - 2022 rok.Foto: OFF Festival/Michal Murawski

5 numerów przepustką na OFF-a

Koncerty klubowe oraz festiwale OFF i Soundrive to część wakacyjnego rozkładu jazdy warszawskiej grupy. - To było dla nas duże zaskoczenie, że zespół, który ma na koncie pięć oficjalnych numerów, zostaje zaproszony w takie miejsca - przyznaje basista Karol Grabias. - Ale okazuje się, że pięć numerów, dobrze wyprodukowanych i zagranych, wystarczy, żeby zostać zauważonym.

O Midsommar mówi się, że jest polską odpowiedzią na nieoczekiwany powrót muzyki shoegaze i dream-pop. - Wydaje mi się, że grup, które tak jak my grają muzykę silnie gitarową, ale nie wpadającą w koleiny takiej estetyki, jest ciągle niewiele na naszym rynku, więc między innymi tu dopatrywałbym się źródeł naszego sukcesu - mówi gość Czwórki. - Gramy muzykę gitarową, a zarazem bardzo subtelną. Jest w niej dużo przesterów, ale też delikatnych - ktoś mógłby nawet powiedzieć, że "kobiecych" - melodii. Trafiliśmy w moment, w którym nostalgia za latami 90. osiągnęła szczyt, a jednocześnie nostalgia za shoegazem w Polsce jest dopiero odkrywana - wyjaśnia.

"Uprawiamy shoegazing"

Shoegaze to nurt w muzyce, którego nazwa wzięła się od… "wpatrywania się w buty". Nazwę ukuli dziennikarze branżowego czasopisma brytyjskiego "New Musical Express", obserwując powszechną wśród gitarzystów zespołów określanych tym mianem tendencję do patrzenia w czasie koncertów w dół. Shoegaze narodził się pod koniec lat 90. w Wielkiej Brytanii, a jego prekursorem była formacja My Bloody Valentine.

Midsommar – Summer's over | Midsommar Official

- Nasza muzyka opiera się na znacznie zmodyfikowanym brzmieniu gitary, na którą nałożony jest przester, pogłos, delay czy tremolo. To wszystko wpięte jest w paletę, która stoi na podłodze, przy stopach muzyków - tłumaczy rozmówca Adama Smolarka. - Często korzystamy z tych efektów jednocześnie, więc żeby nad tym zapanować, uprawiamy "shoegazing".

Sprawdź także:

Kiedy premiera debiutanckiej płyty Midsommar?

EP-ka "The Dream We Had" ukazała się w 2021 roku. A w tym roku w Midsommar pojawiła się nowa wokalistka. - Valentyna Maslovska, którą znaleźliśmy jako zastępstwo dla Alli Fay, miała przed sobą duże wyzwanie. Ale spisała się znakomicie i dołączyła do naszego składu - podkreśla Karol Grabias. - W tej chwili pracujemy nad kolejnymi utworami i nad debiutancką płytą, która - mam nadzieję - ukaże się na wiosnę przyszłego roku - dodaje. 

Posłuchaj
55:24 2022_08_12 19_04_38_PR4_Bedzie_glosno.mp3 Midsommar - marzyciele z gitarami (Będzie głośno!/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Karol Grabias (basista grupy Midsommar)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 19.15

kul

Czytaj także

Hypnagogic pop od Kurkiewicza. Jak powstał utwór "Luna"?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2022 16:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki. Tym razem w cyklu "Był sobie numer" o utworze "Luna" opowiada Hubert Kurkiewicz. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Thekayetan: chciałbym, żeby moje piosenki towarzyszyły wspomnieniom

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 12:00
- Jestem szczęściarzem, bo mam przywilej, że mogę realizować się muzycznie, mogę spełniać swoje marzenia i jeszcze robić to wszystko na własnych zasadach - opowiada thekayetan, nowa postać na polskiej scenie muzycznej i artysta, który właśnie nagrał piosenkę z Mery Spolsky. 
rozwiń zwiń