Marika powraca z płytą "Cykl". Co usłyszymy na krążku?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 16:41
Właśnie ukazała się nowa płyta artystki zatytułowana "Cykl". To pierwsze wydawnictwo artystki po kilkuletniej przerwie.
Marta Marika Kosakowska była królową dancehallu, pracowała w telewizji, gościła na łamach kolorowej prasy. Dziś nadal spełnia się w muzyce, ale chodzi własnymi drogami
Marta 'Marika' Kosakowska była królową dancehallu, pracowała w telewizji, gościła na łamach kolorowej prasy. Dziś nadal spełnia się w muzyce, ale chodzi własnymi drogamiFoto: Polskieradio.pl/Paweł Belter

Marika powraca z nowym albumem po ośmiu latach od premiery ostatniej płyty, zatytułowanej "Marta Kosakowska".

Na szósty długogrający album artystki składa się 11 utworów, które powstały podczas urlopu macierzyńskiego, na który Marta Kosakowska udała się pięć lat temu. Jak tłumaczyła w Czwórce, codzienne doświadczania macierzyństwa nasunęło jej wiele wniosków dotyczących cykliczności życia. - Nietrudno zauważyć, że życie kobiety podąża za cyklami Matki Natury i jest z nią sprzężone. Kobiety po prostu żyją w permanentnym cyklu. Zresztą nie tylko kobiety - opowiadała wokalistka w Czwórce. 

Utwory na płycie "Cykl" są w dużej mierze próbą redefinicji dojrzałej kobiecości. Jak mówi sama artystka: "Na własne życzenie zeszłam ze sceny w szczytowym momencie kariery, by zostać mamą. Codziennie obserwowałam zmiany, które we mnie zachodziły. Zaczęłam dostrzegać cykliczność życia i stałam się bardziej świadoma mojej kobiecej natury. Poczułam na własnej skórze, że życie to cykl i po prostu jesteśmy sprzężone z naturą. Każda z nas podąża za jej cyklami. To niekończący się taniec życia, a my kobiety, po prostu tak działamy. Właśnie dlatego mój pierwszy od lat album nazwałam Cykl. Chciałabym, aby dzięki tej płycie moje fanki i fani też doświadczyli cykliczności natury".

Album "Cykl" został "Płytą tygodnia" Czwórki. Dowiedz się więcej <<<

Najnowszym singlem promującym album jest "Euforia". - Jest to kolejna odsłona "Cyklu" o samoakceptacji, odkrywaniu prawdy o sobie, bliskości. "Euforia" to również piosenka o tym, że z tymi, których kochamy, powinniśmy być szczerzy i rozmawiać z nimi wprost, nawet gdy to niewygodne. Bo tylko tak można rozwijać relację i wypchnąć ją z mgły problemów. Choć to trudne, uczymy się jak "wyjąć na słońce demony i dać im imiona i śmiać się jak beszczel” - mówi artystka.

MARIKA - EUFORIA (Official Music Video) | Marika 

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w środę (19.04) po godz. 10.00. Program poprowadzi Kasia Dydo.

kd

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń