Ambient Park w Białymstoku. "Zatrzymaj się, odetchnij, posłuchaj"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 18:50
- Dziś ambient słuchany jest z namaszczeniem, ale na początku był muzyką tła. W Ambient Parku odnajdą się Ci, którzy przeżywają ambient w skupieniu, ale również ci, dla których będzie to muzyka towarzysząca odpoczynkowi na świeżym powietrzu - mówi organizator imprezy Jędrzej Dondziło. 
Aleja Ambientowa w Białymstoku
Aleja Ambientowa w BiałymstokuFoto: Krzysztof Karpiński/Up To Date Festival
  • Ambient Park to impreza wymyślona przez organizatorów festiwalu Up To Date w Białymstoku.
  • Tegoroczna odsłona odbędzie się 15 sierpnia w Alei Ambientu w białostockim Parku Konstytucji.
  • Wśród artystów, który zagrają w Ambient Parku będzie Yagya - islandzki producent, który łączy dźwięki natury z czystym ambientem oraz z delikatnym dub-techno.

Electrum Ambient Park to wydarzenie uwielbiane przez mieszkańców stolicy Podlasia. Letnie spotkanie z muzyką w białostockim Parku Konstytucji już od 2011 roku stanowi odpowiedź na współczesne życie w pośpiechu i pozwala na zatrzymanie się na dłuższą chwilę. Ideą wydarzenia jest pozwolenie odbiorcy na wzięcie głębszego oddechu w centrum miasta i przybliżenie twórczości Artystów i Artystek muzyki ambient.

W Ambient Parku gra muzyka ducha"

- Ambient Park powstał z naszej potrzeby popularyzacji tego gatunku muzyki - mówi organizator Jędrzej "Dtekk" Dondziło. - W naszym odczuciu ambient to odpowiedź na wyzwania codzienności. Koresponduje z naturą, z ideą wolnego czasu i nawołuje do poszukiwania równowagi. Ta impreza, z małą przerwą, istnieje tak długo jak festiwal Up To Date.

Gdzie znajduje się Aleja Ambientowa?

Ambient Park odbywa się w Alei Ambientowej, która przebiega wzdłuż Parku Konstytucji 3 Maja z kontynuacją w Rezerwacie Las Zwierzyniecki. - Jej lokalizacja nie została wybrana przypadkowo. Zależało nam by podkreślić jak ważne jest dla nas miasto Białystok oraz by spacer Aleją Ambientową był niezwykłym przeżyciem, wyciszającym, a także zbliżającym do natury - tłumaczy Dtekk. - To dla nas symboliczne miejsce, dlatego już po raz trzeci zdecydowaliśmy się tam urządzić imprezę.

Posłuchaj
13:58 CZWÓRKA Stacja Kultura - ambient 03.08.2023.mp3 Ambient Park 2023 - co w programie tegorocznej odsłony? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Kto zagra w Amient Parku?

Tradycją jest to, że Ambient Park gra cały dzień i kończy się wczesnym wieczorem. W programie są zarówno sety didżejskie jak i live acty, a wśród gości zawsze znajduje się postać symboliczna dla rozwoju tego gatunku. - w tym roku jest to niesłyszany od 12 lat w Polsce Yagya - islandzki producent, który zagra u nas na żywo - opowiada gość Czwórki. - To artysta, który łączy dźwięki natury z czystym ambientem oraz z delikatnym dub-techno, czyli lekko pulsującą muzyką, która wprowadza słuchaczy w fany, odrywający od rzeczywistości trans.

Yagya ‎: Rigning | Elect'Ric Soundscapes

Co zobaczymy na dużym ekranie?

Jak podkreśla rozmówca Adama Smolarka muzyka jest tu najważniejsza, ale przesłaniem wydarzenia jest wspólne spędzanie czasu w zgodzie z naturą i w poszukiwaniu równowagi. - Ambient jest dla nas nośnikiem do pokazania innych rzeczy, dlatego już od dłuższego czasu w trakcie Ambient Parku odbywają się pokazy filmów. W tym roku będzie to "Powaqqatsi" - druga część trylogii Godfreya Reggio z muzyką Philipa Glassa - mówi Jędrzej Dondziło. - Filmy Reggio nie są ani dokumentalne, ani fabularne, ale mają bardzo aktualny przekaz, bo pokazują, w jakim kierunku zmierzamy jako cywilizacja.  

Sprawdź też:

Kolejna odsłona Ambient Parku odbędzie się 15 sierpnia 2023 roku w Białymstoku. - To wydarzenie inkluzywne, na które zapraszamy także tych, którzy nie wiedzą czym jest ambient. Ambient Park to okazja, żeby poznać tę muzykę i przekonać się, że może być spoiwem do spędzania wolnego czasu na łonie natury - dodaje gość Czwórki.  

Dtekk o muzyce ambient w ramach Domowych Salonów Ambientu | Up To Date Festival  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Jędrzej "Dtekk" Dondziło (organizator Electrum Ambient Park)

Data emisji: 03.08.2023

Godzina emisji: 11:15

kul