Alicja Janosz robi taką muzykę, do której ciągnie ją serducho

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 17:40
Alicję Janosz poznaliśmy wiele lat temu za sprawą telewizyjnego muzycznego show. Od tamtej pory stale tworzy. W czerwcu wydała album "I tak Cię kocham", a teraz, zupełnie inny stylistycznie, singiel "ToNieMy". 
Alicja Janosz w Czwórce. Artystka dziś tworzy taką muzykę, do której ciągnie ją serce
Alicja Janosz w Czwórce. Artystka dziś tworzy taką muzykę, do której ciągnie ją serceFoto: Kamil Jasieński
  • Alicja Janosz rozpoczęła swoją karierę muzyczną już 20 lat temu. Telewizyjne show przyniosło jej dużą popularność. 
  • Od tego czasu wydała już pięć płyt. Najnowsza z nich to "I tak cię kocham". 
  • Ten album jest swoistą autoterapią Alicji Janosz, doskonałą dla tych, którym droga self care jest bliska. 
  • Najnowszy singiel nagrany przez artystkę i jej męża Bartka Niebieleckiego to piosenka "ToNieMy" nagrana w zupełnie innym tempie i klimacie. 

Minęło już 20 lat od momentu jak Ala Janosz zaczęła swoją muzyczną karierę. Artystka wzięła udział w pierwszej edycji znanego muzycznego show i w niej zwyciężyła. Rywalizowała m.in. z Eweliną Flintą i Szymonem Wydrą. Dla wielu osób dalej jest Alą z Idola, tymczasem ona już jest w zupełnie innym, wyjątkowym, różnorodnym muzycznie miejscu. 

Kariera po muzycznym show

- Temu konkursowi zawdzięczam to, gdzie jestem dziś, to że się spotykamy i opowiadam o tym co robię teraz - przyznaje Alicja Janosz w rozmowie z Kasią Dydo. - Z czasu konkursu mam same dobre wspomnienia. Jeśli chodzi o turbulencje, które pojawiły się po nim to wychodzę z założenia, że one są naszymi nauczycielami i trzeba z nich czerpać. Ja staram się to robić. 

Zaraz po show pojawiła się debiutancka płyta Ali Janosz i singiel "Zbudziłam się", który nie został zbyt dobrze przyjęty. - Od tamtego czasu wydaliśmy dużo fajnej, wartościowej muzyki i może kiedyś ludzie będą mnie z nią kojarzyć - mówi gość Czwórki. - To świetne nagrania, stworzone przez doskonałych muzyków, wyprodukowane przez mojego męża Bartosza Niebieleckiego. To jest coś, czym chciałabym się chwalić. 


Posłuchaj
20:12 czwórka stacja kultura 13.11.2023 ala janosz 11.14.mp3 Alicja Janosz opowiada o swojej płycie "I tak cię kocham" oraz singlu "ToNieMy" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W rozmowie z Czwórką Alicja Janosz przyznaje, że na kształt jej debiutanckiej płyty - producentów, teksty, kompozycje - główny wpływ miała wytwórnia. Ona sama nie miała decyzyjności. Krytyka i hejt w sieci mocno wpłynął na artystkę, obciążył ją bagażem braku pewności siebie. - To jednak nigdy nie sprawiło, że zrezygnowałam z muzyki, zaczęła budować wiarę w siebie - przyznaje. - Dziś moim największym sukcesem jest mój 9-latek, to że wraz z mężem sami wydajemy nasze piosenki, że jesteśmy niezależnymi twórcami, mamy zachowany balans miedzy pracą i życiem osobistym. 

Alicja Janosz robi taką muzykę, do której ciągnie ją serducho

Przyszedł moment w życiu Alicji Janosz, w którym postanowiła sobie, że będzie robić taką muzykę, do której ciągnie ją jej serducho, a jedynym kryterium będzie to, czy jest to autentyczne, wartościowe, dobre i jej. 

Niedawno ukazał się wyjątkowy album Alicji Janosz "I tak cię kocham". - Ta płyta to moja autoterapia. Uważam że jest dla wszystkich osób, które zaczynają opiekować się sobą i zaglądać w te dawno nieodwiedzane "piwnice", które wszyscy w sobie nosimy. Myślę, że jeśli self care to wasza droga, to warto po ten album sięgnąć - poleca artystka. - To była dotychczas najtrudniejsza płyta w moim życiu. Tu też zaczęłam grać na pianinie. 

Alicja Janosz przypomniała sobie swoje dziecięce zabawy z pianinem, radość, która im towarzyszyła. Jej mąż słysząc te opowieści przyniósł do domu pianino i na nim powstały piosenki na "I tak cię kocham", choć nie brakuje tam też dźwięków gitary. 

Alicja Janosz - Who Cares [Official Video]/Alicja Janosz

Alicja Janosz wraz z mężem mają do powiedzenia w muzyce dużo więcej. Najnowszy singiel "ToNieMy" jest efektem m.in. fascynacji Bartka Niebieleckiego analogowymi brzmieniami lat 80. i 90. - Zaczęliśmy się nimi bawić i tak wyszedł ten singiel i kilka innych piosenek - zdradza artystka. - Teraz potrzebujemy czegoś lżejszego, bardziej energetycznego, idącego w taneczną stronę. 

Alicja Janosz - ToNieMy [Official Video]/Alicja Janosz

Przez 20 lat kariery Alicji Janosz rynek wciąż idzie naprzód. Ona też nie stoi w miejscu. 

- Dziś nie chciałabym utknąć w miejscu, w którym zastanawiam się czy tam jest dla mnie miejsce - podkreśla. - Mam w sobie potrzebę tworzenia, potrzebę śpiewania. Mam radość z tego, mam swoich odbiorców. Dziś wiem, że na tym ogromnym rynku dla mnie też jest miejsce. 

Alicja Janosz w domu łączy rodzinne ciepło i studyjne prace. To daje jej komfort pracy, pozwala znaleźć też balans. Wspólnie z mężem pracują też nad nową płytą z cyklu "Alicja Janosz Dzieciom". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Alicja Janosz

Data emisji: 13.11.2023

Godzina emisji: 11.14

pj