Miłosz Brzeziński: jesteśmy podatni na narcyzm

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 12:00
Czy można obecnie odróżnić profesjonalistę od eksperta, czy też rzemieślnika? Zdaniem Miłosza Brzezińskiego odrobinę zatarły nam się różnice pomiędzy nimi, a wypracowanie konkretnej definicji nie jest wcale sprawą łatwą.
Audio
  • Profesjonalizm to umiejętność wyłączenia emocji i wykonanie określonego zadania niezależnie od wszelkich okoliczności (Czwórka/Poranek OnLine)
Miłosz Brzeziński
Miłosz BrzezińskiFoto: Wojciech Kusiński / PR

Trener osobisty Miłosz Brzeziński już na wstępie przyznał, że ma pewien problem z klasyfikacją słowa profesjonalista. Jest to spowodowane nagromadzeniem pojęć i specjalizacji, które pod nie podpinamy. - Wydaje mi się, że powinniśmy się zastanowić, czy zajmujemy się dziś profesjonalizmem, czy eksperctwem, bo należy odróżnić te dwie kwestie. Gdybyśmy się uparli to stwierdzilibyśmy, że profesjonalizm to zarabianie na czymś, czyli wykonywanie danego zawodu za pieniądze. To chyba jednak nie to samo - dywaguje.
Kłopot wynika chociażby z tego, że w mediach jesteśmy regularnie atakowani przez opinie wszelkiej maści profesjonalistów, ekspertów, specjalistów. Często prowadzi do paradoksalnej sytuacji, gdy nasz pogląd na różne tematy kształtują osoby nie posiadające wcale do tego odpowiedniej wiedzy! - Jesteśmy podatni i wrażliwi na pewien narcyzm. Badania pokazują, że - czy tego chcemy, czy nie, jeśli ktoś ładnie się prezentuje, jest pewien tego, co mówi i jeszcze w dodatku w to wierzy, to i my mu wierzymy i mamy go za eksperta. Tymczasem często z profesjonalizmem nie ma to nic wspólnego - zaznacza w "Poranku OnLine" .

Błażej, jeden z słuchaczy Czwórki napisał, że profesjonalista to ktoś, kto potrafi połączyć zawodową pasję z zadaniowym podejściem do sprawy, przy jednoczesnym wyłączeniu (zwłaszcza negatywnych) emocji. Miłosz Brzeziński odniósł się do tej definicji. - My byśmy bardzo chcieli, żeby profesjonaliści tacy byli, tylko na drugim końcu jest zawsze ten wątek rozwoju osobowego. Nie każdy musi robić dokładnie to, co jest jego wielką życiową pasją, żeby być w pełni profesjonalistą - uważa stały gość Czwórki.
Brzeziński dodaje przy tym, że w pewnym stopniu wyznacznikiem profesjonalizmu jest powtarzalność wykonywania pewnych czynności, które robimy codziennie. Doskonale wiemy jednak, że są sytuacje, kiedy coś nie wychodzi po naszej myśli. - Jesteśmy w końcu tylko ludźmi. Czasem trochę mniej nam się chce, nie jesteśmy w dobrej formie i jest to jak najbardziej normalne. Profesjonalista potrafi natomiast się wtedy wyłączyć i wykonać jednak te zadanie niejako mechanicznie. W pewnym stopniu jest to więc równoznaczne z byciem rzemieślnikiem - kwituje.
(ac/kd)

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: autoprezentacja jest kluczem do sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 10:30
Jak dobrze się prezentować w rozmowach z innymi ludźmi, czego unikać i czy można się tego w ogóle nauczyć? Trener personalny Miłosz Brzeziński jak zawsze wspomógł słuchaczy Czwórki garścią dobrych rad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: rozwój mentalny ważniejszy od kasy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 13:00
Więcej czasu wolnego przeznaczonego dla rodziny i na hobby, czy więcej pieniędzy za nadgodziny? Coraz mniej osób ma takie wątpliwości. - Kult pieniądza odchodzi w zapomnienie - twierdzi Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: poczucia własnej wartości w domu się nie wysiedzi

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 14:15
- Poczucie własnej wartości jest jednym z najlepiej przebadanych konstruktów w psychologii - mówi Miłosz Brzeziński. - A najciekawsze jest to, że to poczucie kompletnie na nic nie wpływa i życia nam nie zmienia.
rozwiń zwiń