Dorosłość nie jest atrakcyjna

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 11:00
Polacy coraz później opuszczają dom rodzinny. Większość zrzuca to na karb czynników ekonomicznych. - One oczywiście są bardzo ważne, ale niemniej istotne jest to, że życie na własny rachunek i dorosłość wcale nie jest tak ekscytująca, jak się powszechnie uważa - przekonuje Miłosz Brzeziński.
Audio
  • Miłosz Brzeziński: temat późnych wyprowadzek z domu rodzinnego jest złożony i wielowymiarowy (Czwórka/Poranek OnLine)
Miłosz Brzeziński w Czwórce
Miłosz Brzeziński w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Choć nie jesteśmy jeszcze jak Włosi, czy mieszkańcy Bułgarii albo Rumunii, gdzie jeszcze później niż w Polsce młodzi ludzie wyfruwają z rodzinnych gniazd, granica ta w naszym kraju co roku z pewnością się przesuwa. W "Poranku OnLine" Miłosz Brzeziński wskazał, kto na pewno może naciskać na odwrócenie tej tendencji. - Jest taka myśl i przekonanie, że młodzi powinni się jak najszybciej wyprowadzić, ale najbardziej zależy na tym ludziom, którzy udzielają kredytów hipotecznych. Rynkowo jest to uzasadnione, bo jak się młodzi wyprowadzą, wezmą ten kredyt i zaczną urządzać mieszkanie, to będą musieli kupić też panele, umywalkę, sedes i się wszystko nakręca - skwitował.

PRZECZYTAJ: "Trzydziestka to nie koniec świata". Jak opanować uciekający czas?

Brzeziński zauważa też, że można wskazać kilka modeli mieszkania u rodziców i nie wszystkie należy potępiać. - Wiele osób łączy studia z pracą, a w domu jest w zasadzie tylko gościem. Nie przeszkadza im to jednak partycypować w kosztach, wspomagać rodzicom w pracach domowych. I to jest dobry przykład. Tacy ludzie oszczędzają często pieniądze na własne na mieszkanie, albo na inny cel, będąc zarazem pełnoprawnym uczestnikiem domowego budżetu - przedstawia obrazowo.

Jeden z naszych słuchaczy - Piotrek - napisał, że wyprowadził się w wieku 18 lat i uważa to za najlepszą możliwą decyzję. - Dzięki temu poczułem, że mogę pojechać na drugi koniec świata i sobie poradzę - przekonywał. Ekspert Czwórki odniósł się do tych słów. - Są badania, które wskazują, że odwaga i zaradność są zależne od działania. Nabywamy je, porywając się na pewne czyny. Nie da się tego nigdzie wyczytać, ani obejrzeć w telewizji.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego spotkania z Miłoszem Brzezińskim.

ac/pj

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: co zrobić z własnym talentem?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 10:32
W środowym "Poranku OnLine" po godz. 8.00 spotkanie z Waszym ulubionym trenerem osobistym Miłoszem Brzezińskim. Tym razem rozmowa pod wiele mówiącym tytułem "Mam talent! I co ja teraz zrobię?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: nie zwlekajmy z pierwszą pracą

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 11:56
Według sondażu TNS Polacy dość późno idą do swojej pierwszej pracy. Średnia wieku to 22 lata, podczas gdy w Unii Europejskiej jest to niewiele ponad 20. - Im szybciej spróbujemy sił na polu zawodowym, tym większa szansa, że kariera ułoży się po naszej myśli - przekonywał w Czwórce Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: wspólne oglądanie mundialu dobrze nam robi [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 12:00
Pierwszy tydzień piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii dobiega końca. O piłce mówi się wszędzie. - Ludzie lubią mieć poczucie wspólnego uczestniczenia w czymś, przeżywania razem emocji, dlatego takie imprezy korzystnie na nas wpływają - ocenił w Czwórce trener personalny Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń