Dźmitry Papko: żeby żyć na Białorusi trzeba milczeć

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 10:50
Białoruskie protest-składy i legendarne formacje polskiej sceny rockowej oraz reggae połączą siły i 21 kwietnia zagrają na koncercie w Warszawie na rzecz wolnej Białorusi. Dwa dni wcześniej na ekrany kin wejdzie film "Żywie Biełaruś!" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza i z udziałem m. in. Karoliny Gruszki.
Audio
  • "Solidarni z Białorusią 2013" - poznaj szczegóły tegorocznej odsłony akcji (Poranek OnLine/Czwórka)
kadr z filmu Żywie Biełaruś, reż. Krzysztof Łukaszewicz
kadr z filmu "Żywie Biełaruś", reż. Krzysztof ŁukaszewiczFoto: mat. prasowe

"Solidarni z Białorusią" to najprawdopodobniej największa na świecie cykliczna akcja poparcia dla demokracji na Białorusi. Pierwszy koncert odbył się w 2006 roku w Warszawie, potem do stolicy dołączyły inne miasta, także za granicą.

 - Przed nami bardzo białoruski weekend - zapowiada Mateusz Luft z Inicjatywy Wolna Białoruś. - Wszystko zacznie się już w piątek od premiery filmu "Żywie Biełaruś!", w sobotę zaplanowaliśmy spotkanie z żonami opozycjonistów, a w niedzielę na wielki finał koncert "Solidarni z Białorusią".
Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Na scenie, która stanie przy Hotelu Bristol wystąpią m. in. Lavon Volski i Krambambula oraz Strachy Na Lachy i Izrael z gośćmi.

 - Jako muzyk niezależny w pewnym sensie gram w tym filmie samego siebie - opowiada Dźmitry Vinsent Papko, odtwórca roli głównej w "Żywie Biełaruś!". - Mamy tutaj historię młodego artysty, który zostaje wcielony na siłę do wojska, ale nie przestaje walczyć z represyjnym systemem. Zdjęcia kręciliśmy w Polsce, a kiedy wróciłem na Białoruś znalazłem się pod obstrzałem różnych służb, wojska i milicji, i musiałem opuścić mój kraj.

Reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz, twórca głośnego „Linczu” oraz współtwórca pamiętnego „Generała Nila”. Premiera już w najbliższy piątek.

Całą rozmowę z gośćmi "Poranka OnLine" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do tekstu .

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Kędziorek o rekordach 16. Festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 12:18
Do konkursu zgłosiły się w tym roku aż 62 zespoły i ich poziom muzyczny jest naprawdę imponujący – mówił w Czwórce Piotr Kędziorek - kierownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej. 16. edycja festiwalu wystartuje 16 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Asymmetry Festival: stawiamy na artystów, którzy nie boją się eksperymentować

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 13:20
Nowe miejsce, szersza formuła i międzynarodowe gwiazdy. 2 maja we Wrocławiu wystartuje piąta edycja Asymmetry Festival - imprezy, która w tym roku połączy w sobie najlepsze cechy konferencji naukowej, imprezy targowej i spotkania ludzi kultury.
rozwiń zwiń