Jerzy Dudek: golf to moja nowa miłość

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:28
Jerzy Dudek, jeden z najlepszych bramkarzy w historii polskiego futbolu zostaje... golfistą. – Piłka nożna jest jak narkotyk, nie mogę bez niej żyć – mówi Czwórce Jerzy Dudek. – By na chwilę oderwać się od futbolu, gram w golfa. Tu też jest piłka, też jest cel, czyli wbicie jej do dołka. Są tu także emocje i niezwykła bliskość natury.
Audio
  • Jerzy Dudek: piłka nożna jest jak narkotyk, a golf to moja druga miłość (Poranek OnLine/Czwórka)
Jerzy Dudek jako golfista
Jerzy Dudek jako golfistaFoto: PAP/Waldemar Deska

Jego przygoda z golfem rozpoczęła się w momencie podpisania kontraktu z Realem Madryt w 2007 roku. – Kilka miesięcy wcześniej znalazłem kije golfowe – wspomina Dudek. – Odbijaliśmy piłki w ogrodzie, a potem, gdy okazało się, że w Hiszpanii jest mnóstwo pól golfowych i większość ludzi uprawia tam ten sport, ja też zacząłem. Połknąłem bakcyla i dziś bardzo się z tego cieszę. Nie wiem, co bym zrobił, gdyby nie golf.

Jerzy Dudek: nie wiem, co zrobiłbym w życiu, gdyby nie golf

Dudek przyznaje, że w życiu golfisty bardzo przydają mu się umiejętności, które zdobył jako piłkarz. – To przede wszystkim kontrolowanie emocji – mówi znany bramkarz. – W futbolu ten, kto gubi kontrolę nad emocjami, przegrywa mecz. To samo dotyczy golfa. Trzeba się opanować i nawet, jeśli czasem gra nie wychodzi, należy pamiętać, że zaraz będzie następny strzał, który może pomóc i sytuacja może się odwrócić. Jeśli puszczam bramkę na boisku piłkarskim wiem, że zaraz będę musiał naprawić błąd swój, bądź kolegów. I że będę miał szansę, by to zrobić. W golfie przyświeca mi ta sama filozofia.

Robert Lewandowski: była radość, były też łzy <<<

Jerzy Dudek, jak wielu piłkarzy Reprezentacji Polski, również ma "swój mecz życia". – Jeden z meczy śni mi się po nocach – opowiada bramkarz. – Gdy zaczynałem moją karierę reprezentacyjną, graliśmy mecz z Norwegią, na Stadionie Śląskim. Wygraliśmy wtedy 3:0. Ten mecz był bardzo ważny, wiązał się z wieloma emocjami, bo chcąc zakwalifikować się wówczas na mistrzostwa świata w Korei i Japonii, musieliśmy go wygrać. I udało nam się.

Jakub Błaszczykowski: ostatnio nie dajemy kibicom powodów do radości <<<

Choć ostatnim meczem w Krakowie Dudek zakończył swoją piłkarską karierę w Reprezentacji Polski, przyznaje, że jeśli chodzi o grę w klubach, jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. – Być może kiedyś zdecyduję się na to, by zagrać i spełnić któreś ze swoich marzeń dotyczących klubowej polskiej piłki – mówi bramkarz.

(kd)

Czytaj także

Marketing sportowy - dlaczego w Polsce promuje się tylko piłkę nożną?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 08:00
Wśród polskich sportowców są świetni tenisiści, łyżwiarze, kajakarze, szczypiorniści... Tymczasem to futbol jest jedną z najlepiej promowanych i finansowanych dyscyplin w tym kraju, choć spektakularnych sukcesów naszej reprezentacji od wielu już lat brakuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Okoński: futbol jest jak nałóg

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 13:00
Pierwsze kroki w kibicowaniu stawiał na stadionie Okocimskiego, kolejne na Cracovii. Od 1987 roku emocjonalnie związany z londyńskim Tottenhamem. Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” oraz autor książki "Futbol jest okrutny". Michał Okoński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Dudek żegna się z kadrą

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 10:43
Jerzy Dudek, jeden z najlepszych Polskich piłkarzy, dziś zagra swój ostatni mecz w reprezentacji Polski.
rozwiń zwiń