Po czym można poznać, że ktoś kłamie? "To właściwie niemożliwe"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 14:20
- Ludzie częściej kłamią po to, by bronić kogoś słabszego, niż po to, by skrzywdzić rozmówcę - mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński. - A przynajmniej sami tak to sobie tłumaczą…
Audio
  • "Ludzie kłamią z reguły w dobrej wierze". Miłosz Brzeziński o anatomii kłamstwa (Poranek OnLine/Czwórka)
Rozpoznanie, kiedy nasz rozmówca kłamie jest właściwie niemożliwe - mówi Miłosz Brzeziński
Rozpoznanie, kiedy nasz rozmówca kłamie jest właściwie niemożliwe - mówi Miłosz BrzezińskiFoto: Glow Images/East News

Zdaniem eksperta kłamstwo, w większości przypadków, spowodowane jest dobrymi intencjami tego, kto je wypowiada. Ale to nie jedyna przyczyna, dla której kłamiemy. - Robimy to czasem także dlatego, że po prostu nie potrafimy powiedzieć prawdy - mówi Brzeziński. - Nasz mózg ma bowiem tendencję do przekręcania faktów, więc każdy inaczej pamiętał będzie na przykład rzeczy, które wydarzyły się przed laty.

Z niektórych statystyk wynika, że przeciętny człowiek kłamie 200 razy dziennie. - Motywem kłamania jest także chęć zrobienia na kimś konkretnego wrażenia – mówi gość Czwórki. - Na przykład sprawienie, by druga osoba zaczęła nam współczuć.

Zdarza się jednak, że kłamiąc, nasz rozmówca chce nas skrzywdzić, np. zmusić do robienia rzeczy, niezgodnych z naszymi przekonaniami. - Takich rzeczy "przeskoczyć" się nie da i trzeba mieć po prostu szczęście, by na nie nie trafić - mówi Brzeziński.

Czytaj także: wywiady z Miłoszem Brzezińskim <<<

Kłamstwo nie istnieje jednak w biznesie. - W tej dziedzinie życia nie ma w ogóle takich kategorii, jak oszukiwanie, zaufanie, bądź jego brak. O tym się nie rozmawia. Nie powiemy komuś "tyle się napracowałem, by przygotować te wykresy", bo go to nie interesuje - mówi Brzeziński. - W poważnych negocjacjach handlowych nie "wjeżdża" się w ogóle na tę płaszczyznę.

Miłosz
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórki/fot.W.Kusiński/PR

Jak wyczuć, że ktoś próbuje nas oszukać? - To właściwie niemożliwe - mówi gość "Poranka OnLine". - Ulegamy wyłącznie pewnym złudzeniom, dzięki którym wydaje nam się, że wiemy, kiedy ludzie kłamią. Ale to nieprawda, nawet jeśli kogoś względnie dobrze znamy i nawet, jeśli będziemy próbować badać jego postawę, dobór słów, albo mikroekspresję twarzy.

(kd)

Czytaj także

"Dobry mentor pozwoli ci zajrzeć w matrixa"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 13:50
- Mentoring to jedna z trzech najbardziej naturalnych metod zdobywania wiedzy - mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty. - Mentor to ktoś, kto dużo umie, a jednocześnie nie wpycha wszędzie swojego ego, nie narzuca racji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: trzeba mieć dystans do świata

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:00
Masz wszystkiego dość? Uważasz, że informacji, którymi codziennie bombardowana jest twoja głowa, jest za dużo? Stosuj "tumiwisizm" i zacznij żyć beztrosko. – To raczej podejście do życia, a nie prawdziwa terapia psychologiczna – mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: im bardziej sie zakazuje, tym apetyt rośnie, także na narkotyki

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 11:00
Legalizacja narkotyków to temat, który nie traci na aktualności. A wręcz odwrotnie za każdym razem gdy wraca do debaty wzbudza więcej emocji. Tym razem na problem spojrzeliśmy fachowym okiem Miłosza Brzezińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak pracować w firmie, w której wszyscy Cię denerwują?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 12:40
W środowym poranku zagości trener osobisty Miłosz Brzeziński i porozmawiamy o tym, co zrobić, kiedy koledzy w pracy nas denerwują.
rozwiń zwiń