Które zwierzęta są w Polsce nielegalne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 09:00
Wydawać by się mogło, że w Polsce legalne są wszystkie zwierzęta. Jeśli wiemy, jak się nimi opiekować i - w niektórych przypadkach - zgłosimy ich posiadanie odpowiednim służbom. Okazuje się, że nie. Za hodowanie skorpionów, albo nawet niektórych żółwi, możemy zostać surowo ukarani.
Audio
  • Żółwie czerwonolice, lwy, słionie, antylopy, niektóre gatunki węży - jakie zwierzęta są nielegalne w Polsce? (Czwórka/W cztery oczy)
Żółw czerwonolicy
Żółw czerwonolicyFoto: wikimedia.commons/fot.Monika Korzeniec
Kobra
Kobra z rozłożonym
wachlarzem/fot.Saleem
Hameed/źr.wikimedia

Ustawa o zwierzętach niebezpiecznych i zagrażających życiu i zdrowiu ludzi powstała kilka lat temu i to własnie dzięki temu przepisowi na liście zwierząt, których hodowanie jest w Polsce zabronione, znalazło się wiele jadowitych gatunków węzy i skorpionów czy pająków. - Do tego jednak dochodzą także słonie, tygrysy, lwy, większość gatunków małp, antylopy - wymienia Michał Gołędowski z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. - Co ciekawe, wśród tych zwierząt jest nawet jeden ptak.

Zwierzęta, które znajdą się na tej liście, hodować mogą wyłącznie ogrody zoologiczne. - Hodowli niektórych gatunków nie zaleca się jednak nawet tam - mówi Gołędowski. - Chodzi o gatunki, które zagrażają naszej rodzimej florze i faunie.

Czytaj także: Żółwie błotne - chrońmy skarb Polesia <<<

Do takich zwierząt należy niewątpliwie żółw czerwonolicy, popularny niegdyś pupil w polskich domach. Zdaniem badaczy wypiera on bowiem naszego żółwia błotnego, a także ogranicza populację innych krajowych ryb i płazów.  - Oczywiście, zanim ogrody zoologiczne pozbędą się tych żółwi ze swoich kolekcji, musi minąć jeszcze wiele, wiele lat, zwłaszcza, że wciąż napływają nowe osobniki od prywatnych hodowców, którzy je wyrzucają - tłumaczy ekspert.

Jakich jeszcze zwierząt nie należy trzymać w domach, których z nich nigdy nie ujrzymy już w polskich ogrodach zoologicznych? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału z audycji "W cztery oczy" .

(kd, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby zwierzęta
Czytaj także

Woltyżerka - miks tańca, gimnastyki i jazdy konnej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 10:00
Początki tej dyscypliny sięgają starożytności, ale nigdy nie udało się jej zdobyć takiej popularności, by na stałe wejść do programu olimpijskiego. Woltyżerka wymaga niezwykle ciężkiej pracy i samokontroli. W końcu trzeba równocześnie panować nad koniem, swoim ciałem i nerwami.
rozwiń zwiń