X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Które zwierzęta są w Polsce nielegalne?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 09:00
Wydawać by się mogło, że w Polsce legalne są wszystkie zwierzęta. Jeśli wiemy, jak się nimi opiekować i - w niektórych przypadkach - zgłosimy ich posiadanie odpowiednim służbom. Okazuje się, że nie. Za hodowanie skorpionów, albo nawet niektórych żółwi, możemy zostać surowo ukarani.
Audio
  • Żółwie czerwonolice, lwy, słionie, antylopy, niektóre gatunki węży - jakie zwierzęta są nielegalne w Polsce? (Czwórka/W cztery oczy)
Żółw czerwonolicy
Żółw czerwonolicyFoto: wikimedia.commons/fot.Monika Korzeniec
Kobra
Kobra z rozłożonym
wachlarzem/fot.Saleem
Hameed/źr.wikimedia

Ustawa o zwierzętach niebezpiecznych i zagrażających życiu i zdrowiu ludzi powstała kilka lat temu i to własnie dzięki temu przepisowi na liście zwierząt, których hodowanie jest w Polsce zabronione, znalazło się wiele jadowitych gatunków węzy i skorpionów czy pająków. - Do tego jednak dochodzą także słonie, tygrysy, lwy, większość gatunków małp, antylopy - wymienia Michał Gołędowski z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. - Co ciekawe, wśród tych zwierząt jest nawet jeden ptak.

Zwierzęta, które znajdą się na tej liście, hodować mogą wyłącznie ogrody zoologiczne. - Hodowli niektórych gatunków nie zaleca się jednak nawet tam - mówi Gołędowski. - Chodzi o gatunki, które zagrażają naszej rodzimej florze i faunie.

Czytaj także: Żółwie błotne - chrońmy skarb Polesia <<<

Do takich zwierząt należy niewątpliwie żółw czerwonolicy, popularny niegdyś pupil w polskich domach. Zdaniem badaczy wypiera on bowiem naszego żółwia błotnego, a także ogranicza populację innych krajowych ryb i płazów.  - Oczywiście, zanim ogrody zoologiczne pozbędą się tych żółwi ze swoich kolekcji, musi minąć jeszcze wiele, wiele lat, zwłaszcza, że wciąż napływają nowe osobniki od prywatnych hodowców, którzy je wyrzucają - tłumaczy ekspert.

Jakich jeszcze zwierząt nie należy trzymać w domach, których z nich nigdy nie ujrzymy już w polskich ogrodach zoologicznych? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału z audycji "W cztery oczy" .

(kd, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Woltyżerka - miks tańca, gimnastyki i jazdy konnej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 10:00
Początki tej dyscypliny sięgają starożytności, ale nigdy nie udało się jej zdobyć takiej popularności, by na stałe wejść do programu olimpijskiego. Woltyżerka wymaga niezwykle ciężkiej pracy i samokontroli. W końcu trzeba równocześnie panować nad koniem, swoim ciałem i nerwami.
rozwiń zwiń