Jak zmienić swoje życie? Najlepiej jak najszybciej!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 14:00
W czasie I wojny światowej brytyjski król Jerzy V zmienił nazwisko na Windsor, bo jego własne miało niemieckie pochodzenie i źle kojarzyło się Anglikom. A co najchętniej zmieniłby w sobie statystyczny Polak? Oto wyniki naszego dochodzenia.
Audio
  • Błażej Prośniewski sprawdza jak zmienić swoje życie (W cztery oczy/Czwórka)
Jak zmienić swoje życie? Najlepiej jak najszybciej
Foto: Glow Images/East News

Każdy kto chciałby pójść w ślady króla Jerzego powinien skierować kroki do Urzędu Stanu Cywilnego, bo to właściwe miejsce, żeby zmienić swoje nazwisko. - Takie prawo przysługuje każdemu, ale prośba musi być właściwie uargumentowana - tłumaczy Marzena Stępień z USC w Warszawie. - Z wnioskiem możemy wystąpić, jeśli uważamy, że nazwisko nas ośmiesza, rozwiedliśmy się i chcemy wrócić do panieńskiego nazwiska albo gdy chcemy zalegalizować swój pseudonim artystyczny.

Dużo bardziej skomplikowany wydaje się być proces zmieniania pewnych cech charakteru. Zdaniem psycholog Jolanty Szczepaniak osoby, które mają problem ze spóźnianiem się powinny popracować nad właściwym rozłożeniem sobie czasu w ciągu dnia. - Zdarza się jednak i tak, że za spóźnianiem się stoją lęki przed wejściem w jakąś sytuację albo przed podjęciem jakiegoś działania - wyjaśnia rozmówczyni Błażeja Prośniewskiego. - Spóźnianie może też być próbą zwrócenia na siebie uwagi. To nie jest cecha, która wynika tylko i wyłącznie z lenistwa czy braku szacunku. Czasem ma też poważny kontekst psychologiczny.

A kiedy już naprawimy siebie od wewnątrz, możemy wziąć się za zmienianie tego, co widoczne na pierwszy rzut oka.

- Tutaj obowiązuje prosta zasada: eksponujemy to, co chcemy; ukrywamy zaś defekty - radzi stylista Adam Chowański. - Chwalimy się przewężeniami, czyli nadgarstkami, kostkami, szyją. Dzięki temu będziemy wydawać się bardziej smukli.

Drugi sposób na "podrasowanie" wyglądu to dodatki - stosunkowo tani zabieg, który ożywi najbardziej nudną stylizację.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda psychologia

Czytaj także

Publiczne czułości - miłość czy emocjonalny ekshibicjonizm?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 15:40
W okazywaniu uczuć nie ma nic złego, ale co zrobić kiedy ktoś obok nas w autobusie namiętnie się całuje i przytula nazbyt czule?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosz Brzeziński: trzeba mieć dystans do świata

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 15:00
Masz wszystkiego dość? Uważasz, że informacji, którymi codziennie bombardowana jest twoja głowa, jest za dużo? Stosuj "tumiwisizm" i zacznij żyć beztrosko. – To raczej podejście do życia, a nie prawdziwa terapia psychologiczna – mówi Miłosz Brzeziński, psycholog i trener osobisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest polski facet? Odważny i niezależny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 15:06
"Męskość Polskich Facetów" to raport, który ukazywać miał, jakie cechy mężczyźni uważają u przedstawicieli swojej płci za najważniejsze i najatrakcyjniejsze. Przebadano ponad 500 panów, którzy stwierdzili, że głównym atrybutem męskości jest odwaga.
rozwiń zwiń