Jaki jest polski facet? Odważny i niezależny

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 15:06
"Męskość Polskich Facetów" to raport, który ukazywać miał, jakie cechy mężczyźni uważają u przedstawicieli swojej płci za najważniejsze i najatrakcyjniejsze. Przebadano ponad 500 panów, którzy stwierdzili, że głównym atrybutem męskości jest odwaga.
Audio
  • Typowy polski mężczyzna? Jest odważny i niezależny (Poranek OnLine/Czwórka)
Jaki jest polski facet? Odważny i niezależny
Foto: Glow Images/East News

Równie wysoko cenione jest nieprzejmowanie się opinią otoczenia i podejmowanie działań wbrew innym - wynika z badań Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Na te cechy postawiło ponad 80 % badanych. Okazuje się także, że gdy mężczyźni widzą niebezpieczną sytuację, reagują nawet za cenę złamania swoich zasad. Dla ponad 90 % liczy się także lojalność i dane słowo.

- Jako społeczeństwo szukamy ideałów, typów ludzkich. Przodują w tym różne kolorowe gazety - mówi Joanna Roszak, psycholog z SWPS. - A tymczasem to sprawa niesłychanie indywidualna. Niektóre kobiety będą szukały w mężczyznach cech tradycyjnie kojarzonych z męskością, czyli siły fizycznej, postawy, wieku, statusu finansowego. Inne nie - wyjaśnia.

Tymczasem za wzór "męskiego ideału" wciąż większość polskich mężczyzn stawia sobie… Bogusława Lindę, oczywiście na podstawie jego filmowych kreacji. - To jeden z typów mężczyzny tradycyjnego, macho. Z jego siły może czasem wynikać agresja, na przykład w relacjach z innymi mężczyznami -mówi Roszak.

A czego w mężczyznach szukają kobiety? Charakteru, spokoju, miłości - wymieniają słuchacze Czwórki. Oczywiście faceci.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Publiczne czułości - miłość czy emocjonalny ekshibicjonizm?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 15:40
W okazywaniu uczuć nie ma nic złego, ale co zrobić kiedy ktoś obok nas w autobusie namiętnie się całuje i przytula nazbyt czule?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seks bez zobowiązań nie istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 08:48
Wakacje - czas, gdy łatwiej o nowe znajomości, przygody, a także o seks. To także okres, gdy wielu z nas pozwala sobie na więcej, niż zwykle. - Zawsze jedna ze stron może mieć nadzieję na stały związek - mówi Izabela Dziugieł, psycholog i seksuolog. - Dlatego "seks bez zobowiązań" może nas bardzo emocjonalnie poharatać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta i mężczyzna - w różnych rolach na nowej drodze życia

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2013 12:00
Czy nadal istnieje walka płci - a jeśli tak to kto wygrywa: panie, czy panowie? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w "genderowym" niedzielnym poranku.
rozwiń zwiń