Język polski rządzi naszymi emocjami

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 14:00
W powszechnej opinii pojęcie "emocji" kojarzy się z miłością. Ale wachlarz jest przecież bardzo szeroki, a psychologia mówi także o uczuciach, afektach. - Nasz język udowadnia nam, że często emocje nami rządzą - mówi w Czwórce Agata Hącia, językoznawca.
Audio
  • Agata Hącia o słowach, opisujących emocje, m.in. złości, miłości, gniewie (Czwórka/W cztery oczy)
Kłótnia w związku, foto: Glow Images
Kłótnia w związku, foto: Glow ImagesFoto: Glow Images/East News

- Choć granice między uczuciami, emocjami i afektami istnieją, są one płynne. Można więc przyjąć, że emocje to mniej więcej to samo, co uczucia. Towarzyszą powstawaniu i zaspokajaniu podstawowych potrzeb biologicznych, a ich zewnętrznymi objawami są zblednięcie lub zaczerwienienie skóry, przyspieszenie akcji serca - tłumaczy Agata Hącia, językoznawca.

Agata
Agata Hącia w Czwórce/fot. W.Kusiński

W języku polskim jest mnóstwo określeń, które pozwalają opowiadać o tym stanie. - Emocje można czuć, ale można też drżeć z emocji. Można je wywołać, albo wyładowywać, czy też rozładowywać. Można je także wyciszyć, wytłumić - wymienia Hącia. - Można dać się ponieść emocjom, albo zaniemówić z emocji. Mogą one być żywe, albo wygasłe. Można się także nimi kierować.

Sprawdź także Słowa, ktorych nie znasz, a powinieneś <<<

Jak przyznaje Hącia, język pokazuje nam, że emocje nami rządzą, a my im podlegamy. - Choć na przykład zachwyt to paradoksalnie uczucie, które odbiera nam mowę - dodaje ekspertka.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Agatą Hącią w audycji "W cztery oczy" i analizy języka polskiego… przez pryzmat emocji. 21 lutego bowiem to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione zostało przez UNESCO w 1999 roku i upamiętnia dramatyczne wydarzenia w Bangladeszu z 1952 roku. Wówczas, podczas demonstracji osób domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego, zginęło pięciu studentów.

(kd/kul)

Czytaj także

Polskie palindromy - nowa forma sztuki

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 08:00
– Kobiety znacznie lepiej reagują na palindromy niż mężczyźni – mówi prof. Tadeusz Morawski, pracujący w Instytucie Radioelektroniki Politechniki Warszawskiej, czołowy polski twórca i znawca palindromów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak sprawić, by język polski nie był "mglisty"?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 09:00
Specjaliści z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego sprawdzają, czy da się uprościć język polski. Chodzi o to, by przekazy informacyjne były treściwe i zrozumiałe, a urzędowe formularze nie przerażały swą zawiłością przeciętnego Kowalskiego.
rozwiń zwiń