Czy skład łez różni się w zależności od tego, dlaczego płaczemy?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 13:28
Łzy nie są substancją, która składa się tylko z wody. To złożona mieszanina, która między innymi dzięki zawartości tłuszczów utrzymuje się na naszym oku.
Audio
  • Czy skład łez różni się w zależności od tego dlaczego płaczemy?

Łzy mogą być wywołane nie tylko smutkiem, ale i podrażnieniem. Czy zatem zawsze są takie same?

Jak tłumaczy dr Mariusz Rowiński z Centrum chirurgii oka "Laser", w wewnętrznym kąciku oka, wzdłuż powieki, znajdują się malutkie punkty, którym łzy mogą "odpłynąć" – drogi łzowe.

Kiedy łez w naszych oczach jest za dużo ze względu na to, iż kanaliki łzowe nie nadążają z ich odprowadzaniem, to one naturalnie szukają ujścia i wtedy zaczynają spływają nam po policzkach.

Łzy mogą pojawić się w związku z przeżywanymi emocjami, czy też na skutek podrażnienia wywołanego np. błyskiem światła czy silnym wiatrem.

Biorąc jednak pod uwagę naturalną powłokę, która pokrywa nasze oko, na pewno możemy wyróżnić tylko dwa rodzaje łez. – Łzy wywołane "czymś" będą zawierały większą ilość wody rozumianej, jako H2O w porównaniu z łzami, które fizjologicznie pokrywają nasze rogówki – tłumaczy dr Rowiński.

Ciekawostką jest, że łzy nie są substancją, która składa się tylko z wody. To złożona mieszanina, która dzięki zawartości tłuszczów i innych substancji, utrzymuje się na naszym oku.

Więcej w audycji "W cztery oczy".

ap

Zobacz więcej na temat: Polecane Łzy
Czytaj także

Dlaczego ogórki bywają gorzkie?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2011 10:42
Czasami zdarza się, że świeży, prawdziwy ogórek jest gorzki w smaku. Dlaczego tak się dzieje sprawdzamy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy koty rzeczywiście boją się wody?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 13:52
To nie prawda, że wszystkie koty boją się wody. – Koty nie przepadają za wodą, ale nie można powiedzieć, że odczuwają przed nią paniczny lęk – tłumaczy Agata Borucka z warszawskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susły "pakują" przed snem zimowym

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 12:39
O ludziach, którzy mają twardy sen, nie bez kozery mówi się, że śpią jak susły. Zwierzęta te bez pobudki potrafią przespać nawet 8 miesięcy w roku! Przed letargiem, oprócz zwiększenia tkanki tłuszczowej, muszą jednak zadbać o mięśnie.
rozwiń zwiń