Susły "pakują" przed snem zimowym

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 12:39
O ludziach, którzy mają twardy sen, nie bez kozery mówi się, że śpią jak susły. Zwierzęta te bez pobudki potrafią przespać nawet 8 miesięcy w roku! Przed letargiem, oprócz zwiększenia tkanki tłuszczowej, muszą jednak zadbać o mięśnie.
Audio

Wszystko po to, by lepiej im się spało. Podczas hibernacji, wszystkie funkcje życiowe ulegają bowiem spowolnieniu. - Serce bije bardzo wolno, spada puls, metabolizm jest na najwolniejszych obrotach - wymienia Agata Borucka z warszawskiego zoo. - Temperatura ciała susła podczas zimowego snu spada do 2 stopni Celsjusza.

Zanim zapadną w sen zimowy, Susły - podobnie jak większość zwierząt, prowadzących podobny tryb życia - gromadzą mnóstwo tłuszczu. - Ten system sprawdza się także wśród nietoperzy, żółwi, jaszczurek i oczywiście niedźwiedzi – tłumaczy Borucka.

Susły jednak są tak leniwe, że nawet po obudzeniu z zimowego letargu pozostają aktywne nie dłużej niż 6 godzin dziennie. Dlatego, oprócz przyrostu tkanki tłuszczowej, zwierzęta te musiały wymyślić coś jeszcze, by móc spokojnie przesypiać większość życia. - Chodzi o zwiększenie masy mięśniowej. Przed snem wzrasta ona o około 25 procent - tłumaczy Borucka. - Sama tkanka tłuszczowa nie zapewniłaby bowiem dostaw odpowiedniej ilości glukozy do mózgu i serca.

Nie chodzi tu jednak o "wyciskanie", czy "rwanie ciężarów". - Susły lepiej gospodarują tym, co przyswajają - mówi Borucka. - Ma to związek z poziomem hormonów, m. in. testosteronu, które odpowiedzialne są za masę mięśni.

Więcej na temat przygotowań susłów do zimowego snu dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "W cztery oczy".

(kd)

Czytaj także

Polarny miś ma przodków w Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2011 16:00
Dawne zmiany klimatu sprzyjały różnym krzyżówkom niedźwiedzi. Polarne i brunatne krzyżowały się wiele razy w ciągu ostatnich stu tysięcy lat - informują naukowcy na łamach najnowszego "Current Biology".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Susły zapadły w sen zimowy. Obudzą się w kwietniu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2011 02:00
Tylko niektóre samce i młode będą aktywne jeszcze na początku września - reszta udała się na zimowy wypoczynek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedźwiedź brunatny wraca na Babią

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2011 14:00
W polskich Beskidach w rejonie Babiej Góry pojawił się niedźwiedź brunatny - ogłosił Babiogórski Park Narodowy.
rozwiń zwiń