Facet u psychologa, czyli kryzys męskości

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 18:00
Około 40 proc. kobiet i mężczyzn w Polsce jest zdania, że nastąpił tzw. kryzys męskości – wynika ze statystyk. Nie jest on już utożsamiany tylko z zbyt dużą dbałością o sferę fizyczną mężczyzn, ale także z brakiem rywalizacji i osiągnięć.
Audio
  • Czy zapanował kryzys męskości? – sonda wśród słuchaczy Czwórki
  • Depresja u mężczyzn. Czy istnieje, i czym się objawia? – materiał reporterski (4 do 4/Czwórka)
  • Rozmowa z Tomaszem Stawiszyńskim i Karoliną Sulej (4 do 4/Czwórka)
Karolina Sulej i Tomasz Stawiszyński w Czwórce
Karolina Sulej i Tomasz Stawiszyński w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

/

Zdania słuchaczy Czwórki są podzielone. – Męskość to odwaga w każdej dziedzinie życia – pisze jeden z nich. – To opiekuńczość i odpowiedzialność – wtóruje mu inny. – Skoro kobiety stają się coraz bardziej męskie, faceci nie czują potrzeby, by wywiązywać się z utrzymywania tzw. "męskiej postawy" – pisze do nas Michalina. – Uważam, że to wszystko wina kobiet.

Zdaniem ekspertów jednak, "męskość" to słowo, które jest "wytrychem" i z każdym dniem oznacza coraz mniej. – Następuje dekompozycja i dekonstrukcja tradycyjnych obrazów mężczyzny i kobiety, a jednym z elementów tego zjawiska jest coraz bardziej zunifikowany styl ubierania się – mówi Tomasz Stawiszyński, publicysta i filozof z "Krytyki Politycznej" . – W latach 50. mężczyźni chodzili właściwie głównie w garniturach, a teraz po samym ubiorze nierzadko ciężko jest odróżnić płeć danego człowieka.

Kobiety tymczasem za niemęskie zachowanie uważają m.in. obarczanie ich obowiązkami, które dotychczas przypisane były mężczyznom, a także niezdrowy egoizm i koncentrowanie się głównie na sobie.

- Kobiety dużo rzeczy już "przegadały", mają za sobą dyskusje o tym, jak im źle i co mogłyby zmienić w swoim życiu, mnóstwo materiałów na ten temat jest także w poradnikach – mówi Karolina Sulej, socjolog Kultury z "Kultury Politycznej" . – Wydaje się więc, że kobiety mają z tym problem. Mężczyźni zaś nie wiedzą jeszcze jak o tym rozmawiać i trochę się wstydzą. A tymczasem to w ich przypadku równie palący problem, jak w przypadku kobiet.

Co ciekawe, to mężczyzna zwykle stawiany jest w roli sprawcy przemocy. Statystyki zaś już od kilku lat pokazują, że coraz częściej mężczyźni bywają ofiarami przemocy ze strony kobiet.

Pojawiają się także pomysły, by pójść za przykładem kobiet i podobnie jak one, organizować swoje spotkania – zwołać np. Kongres Mężczyzn. Dlaczego i o jakim kryzysie męskości mówimy? Jakie są jego przyczyny? Czy i jeśli tak, to z jakimi problemami najczęściej mężczyźni zwracają się do psychoterapeuty?

Więcej dowiesz się, słuchając nagrań z audycji "4 do 4" .

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Związki na odległość - czy to ma szansę się udać?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 18:00
Dlaczego ludzie decydują się na związki, choć dzielą ich tysiące kilometrów, i jak sobie radzić, gdy już wpadniemy w taki "układ"? - Rozpoczęcie wspólnego mieszkania po okresie życia na odległość, to swoisty "crashtest" - mówi w Czwórce Andrzej Gryżewski, psycholog. - Wtedy często związek się rozpada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Złości Cię, kiedy on...", czyli co nas irytuje w innych?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 14:00
Pewnemu mieszkańcowi Stanów Zjednoczonych grozi aż 30 dni więzienia i 500 dolarów grzywny za… zbyt głośny śmiech. Na mężczyznę doniósł zirytowany sąsiad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyźni też zaczną walczyć o swoje prawa?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 08:00
Najczęściej w mediach to kobiety walczą o prawa swoje, dzieci, lesbijek, młodych matek, itd. Okazuje się, że niektórzy faceci mają dosyć i chcą przejąć ster. Czy szykuje się kolejny ruch społeczny, tym razem… męski?
rozwiń zwiń