Pomoc zwierzakom - odruch serca czy biznes dla cynicznych?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 14:56
Dla niektórych pomaganie bezdomnym zwierzętom to pasja, dla innych – biznes. Niestety dla wielu zwierzęta to… niepotrzebne obciążenie, którego najlepiej się pozbyć. – Nie ma możliwości zabijania zwierząt "na życzenie". To przestępstwo – mówi Piotr Jaworski, Inspektor Krajowy z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Audio
  • Jak pomóc bezdomnym zwierzętom? Rozmowa z Piotrem Mostowskim i Piotrem Jaworskim (4 do 4/Czwórka)
  • Cezary Wyszyński, prezes Fundacji VIVA Akcja Dla Zwierząt o tym, jak możemy pomóc bezdomnym zwierzakom (4 do 4/Czwórka)
Pomoc zwierzakom - odruch serca czy biznes dla cynicznych?
Foto: fot. sxc.hu/public domain

- Nasze przepisy, jeśli chodzi o schroniska dla zwierząt są do poprawy – tłumaczy Cezary Wyszyński, prezes Fundacji VIVA Akcja Dla Zwierząt , która dwa lata temu przejęła schroniska dla bezdomnych zwierząt w Korabiewicach. – Równocześnie nawet te przepisy, które mamy, nie są egzekwowane.

Zdaniem eksperta, nawet schroniska nie rozwiążą problemu bezdomnych zwierząt, bo „problem leży dużo głębiej”. – W tej chwili jest ich tyle, że nawet najlepsze przepisy nie zapewnią im godnych warunków – mówi Wyszyński, i proponuje remedium na tę sytuację: sterylizacja, chipowanie, wprowadzenie większej odpowiedzialności dla właścicieli zwierząt.

Według niektórych problem rozwiązałby się sam, gdybyśmy zaczęli je po prostu… usypiać. - Nie ma usypiania zwierząt "na życzenie" – oponuje Piotr Jaworski, Inspektor Krajowy z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami . – Każde uśmiercenie zwierzęcia, inaczej eutanazja, które nie ma wskazania określonego prawem, jest po prostu przestępstwem.

Zdaniem eksperta, problemów, które przyczyniają się do nieszczęścia zwierząt, jest wiele. – Są skrajne przypadki – mówi Piotr Mostowski ze stołecznej Straży Miejskiej "Eko Patrol" . – Gdy patrzę na niektóre schroniska, zwłaszcza w mniejszych gminach, które nie mają pieniędzy na utrzymanie, serce mi pęka.

/

Dzień Praw Zwierząt obchodzimy 22 maja. To święto, ustanowione przez Klub Gaja dla upamiętnienia przyjęcia przez polski parlament w 1997 roku Ustawy o ochronie zwierząt. Z tej okazji w całym kraju odbywają się prelekcje, koncerty i wystawy.

By dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrania rozmowy z audycji "4 do 4" , w załączonym pliku dźwiękowym.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia PSY

Czytaj także

Sri Lanka - miejsce, gdzie słonie są szczęśliwe

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 08:00
Sri Lanka od wieków znana jest nie tylko z aromatycznych herbat, ale również z tego, że na jednego człowieka przypada tam… najwięcej słoni na świecie. Posłuchaj, jak tamtejsi mieszkańcy opiekują się tymi dostojnymi zwierzętami.
rozwiń zwiń